Zlatá mince Válečný rok 1939 - Protektorát Čechy a Morava proof

Zlatá mince Válečný rok 1939 - Protektorát Čechy a Morava proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1939

První zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie Válečný rok 1939 připomíná zřízení protektorátu Čechy a Morava, ke kterému došlo několik měsíců před vypuknutím druhé světové války.

Období protektorátu Čechy a Morava patří k nejtemnějším kapitolám českých dějin. Dne 16. března 1939 byla ve zbytcích naší země, která byla rozbita mnichovským diktátem, nastolena nacistická diktatura. Naším jediným účelem se tehdy stalo sloužit Třetí říši a nenasytným požadavkům jejího vůdce. Předválečné Československo patřilo mezi deset nejbohatších a průmyslově nejvyspělejších států světa a totalitní režim potřeboval pro své výboje jeho bohatý válečný potenciál… Přestože zlí jazykové tvrdí, že jsme se namísto boje zbaběle podřídili, není to pravda. Nevzdali jsme se. Samozřejmě tu byli tací, kteří poznali, že kdo bude pracovat pro Německo, bude mít relativní klid. Na druhou stranu ale řada lidí pochopila, že když nacisté uspějí, formální autonomie protektorátu ani existence českého národa nebudou mít dlouhého trvání. Tito vlastenecky uvědomělí lidé zformovali domácí odboj. Důstojníci a politici vytvářeli ilegální organizace v ústraní konspiračních bytů nebo v hlubokých lesích a nepřístupných horách. Umělci psali protiokupační texty a vytvářeli protinacistické kresby v osamění svých pracoven a ateliérů. Dělníci prováděli sabotáže ve zbrojních továrnách beze svědků. Veřejnost neváhala demonstrovat odpor vůči nacistické okupaci tak, aby to viděl celý svět… Díky všem těmto hrdinům – opěvovaným i neznámým – náš národ překonal útrapy druhé světové války se ctí.

Mince je dílem medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D. Na reverzní straně nacisté vyvracejí hraniční sloup, což symbolizuje vyvrácení republiky, jež bylo zahájeno mnichovskou dohodou a dokončeno zřízením protektorátu. Výjev doprovází mapa protektorátu doplněná oblastmi, které si přisvojila Třetí říše. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021.

Kompletní sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75919-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...