Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Zlatá mince Válečný rok 1940 - Operace Dynamo proof
Zpět

Zlatá mince Válečný rok 1940 - Operace Dynamo proof

Orientační cena (osvobozeno od DPH)
7 520 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
75733-611
Sběratelská série


Válečný rok 1940

Třetí zlatá mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1940 připomíná operaci Dynamo. Pod tímto označením se skrývá legendární evakuace Dunkerku.

Poté, co se Francie zhroutila pod náporem bleskové války, v ní uvízly statisíce vojáků. Německé jednotky zatlačily ustupující Brity, Francouze a Belgičany k moři – na pláže severofrancouzského přístavu Dunkerk –, kde byli obklíčeni a odsouzeni k záhubě. Winston Churchill tehdy tuto událost popsal jako „kolosální vojenskou katastrofu“ – vždyť ve Francii bylo uvězněno jádro britského armádního sboru, což znamenalo, že ostrovní království nebude mít v případě napadení kdo bránit. Protože vojáci nesměli padnout do zajetí, bylo rozhodnuto o nutnosti jejich bezodkladné evakuace. Logistické nároky operace, která dostala kódové označení Dynamo, však byly nepředstavitelné. Britská flotila neměla dostatek lodí a ty, které byly k dispozici, musely kotvit daleko od břehu, protože dunkerské pláže klesaly do vody velmi pozvolna. Moře bylo navíc plné nepřátelských min a ponorek a stejné nebezpečí představovaly útoky ze vzduchu. Optimistický admirál Ramsay, který záchranné operaci velel, odhadoval, že zachrání maximálně pětačtyřicet tisíc mužů… Tehdy se však ukázala britská nezdolnost – během několika dnů bylo shromážděno více než 800 plavidel, a to i díky obrovskému nasazení obyčejných civilistů, kteří vyrazili vstříc Francii ve svých bárkách, plachetnicích a motorových člunech. Nakonec se podařilo zachránit neuvěřitelných 338 226 vojáků, kteří se dostali do bezpečí britského Doveru… Bohužel za sebou museli zanechat veškerou výzbroj. Do rukou Třetí říše tak padly stovky tanků, tisíce děl, desetitisíce vozidel a statisíce tun vybavení, munice a paliva, které jí umožnily vyzbrojit až 80 divizí. „Největší bitva v dějinách skončila,“ nechal se slyšet Adolf Hitler, ale válku ještě zdaleka nevyhrál. Dunkerkský zázrak stmelil britský národ jako nikdy předtím a nadcházející bitva o Británii měla nacistům ukázat, zač je toho loket…

Medailér MgA. Josef Oplištil věnoval reverzní stranu mince výjevu z evakuace. Britští vojáci natěsnaní do malého člunu opouštějí Francii a míří k doverským útesům – jsou beze zbraní, ale zachraňují svou hrdou vlajku. Kompozici reverzu dotváří opis v angličtině OPERATION DYNAMO. Averzní strana je společná celé minisérii Válečný rok 1940 – předkládá vlajky států, které čelily německému útoku, ve tvaru štítů a blesky, které symbolizují nacistickou bleskovou válku. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
75733-611
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
červen 2020
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD