Zlatá mince Válečný rok 1940 - Bitva o Británii proof

Zlatá mince Válečný rok 1940 - Bitva o Británii proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1940

Poslední zlatá mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1940 bezprostředně navazuje na tři předchozí emise. Jakmile nacisté dobyli kontinentální Evropu, napadli poslední vzdorující zemi a rozpoutali bitvu o Británii.

Francie – největší spojenec Velké Británie – padla za oběť německé agresi v červnu roku 1940, ale ostrovy ležící za Lamanšským průlivem byly bezprostřední hrozby pozemní invaze ušetřeny. Obojživelná operace byla totiž příliš složitá i pro zdánlivě neporazitelnou válečnou mašinerii Třetí říše. Nacisté museli nejprve rozvrátit námořní zásobování Velké Británie a zlomit její obyvatelstvo. Postarat se o to měly bombardéry Luftwaffe, které dostaly za úkol dnem i nocí devastovat klíčovou infrastrukturu a terorizovat nevinné civilisty. Do cesty se jim však postavilo Královské letectvo – RAF. Přestože Britové měli k dispozici vynikající letouny a nevídanou radarovou techniku, nedostávalo se jim zkušených pilotů. V nejtěžší hodině jim proto na pomoc přispěchali letci ze všech koutů planety – Poláci, Novozélanďané, Kanaďané, … a také desítky Čechoslováků, které připravila o domov nacistická okupace a kteří měli s Němci nevyřízené účty… Válčilo se i na zemi – tovární dělníci stavěli stíhačky Spitfire a Hurricane, hasiči bojovali s všudypřítomnými požáry, záchranáři propátrávali sutiny a venkované se starali o uprchlíky z rozbombardovaných městských čtvrtí. Pozemní jednotky se mezitím připravovaly na invazi a do obrany vlasti se měl zapojit každý bojeschopný Brit. Na nejhorší však naštěstí nedošlo. V bitvě za bitvou vyčerpaní letci RAF odráželi početně silnějšího nepřítele – nejenže vytrvali a za každý nálet ho přiměli draze zaplatit, ale navíc mu začali oplácet stejnou mincí, když se odvážili bombardovat Berlín. Díky jejich nezdolnosti německý plán na ovládnutí oblohy ztroskotal a s ním i šance na vpád do Velké Británie. „Ještě nikdy v dějinách lidských konfliktů nebylo tak velké množství lidí zavázáno takové hrstce,“ pronesl na adresu svých věrných pilotů Winston Churchill.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Josefa Oplištila, předkládá hořící německou stíhačku Messerschmitt Bf 109, která se používala jako doprovod bombardérů. „Messoun“ řítící se k zemi je zachycený zaměřovačem v podobě britské vlajky. Anglický opis uvádí BATTLE OF BRITAIN (bitva o Británii). Averzní strana je společná celé minisérii Válečný rok 1940 – předkládá vlajky států, které čelily německému útoku, ve tvaru štítů a také další blesky. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Kompletní kolekci čtyř válečných mincí si můžete uložit do plechové sběratelské etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75734-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...