Zlatá mince Válečný rok 1940 - Bitva o Narvik proof

Zlatá mince Válečný rok 1940 - Bitva o Narvik proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Válečný rok 1940

V roce 1940 vypadala situace na bojištích druhé světové války beznadějně. Nacistická vojska se beztrestně valila Evropou a vítězila v každé bitvě. Jejich první porážku, kterou jim uštědřili Spojenci v bitvě o Narvik, připomíná první zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie Válečný rok 1940.

Narvik leží daleko na mrazivém severu – více než 200 kilometrů za severním polárním kruhem – a jde o nejsevernější město v Norsku, které je napojené na železniční síť. Přístav, který díky teplému Golfskému proudu nikdy nezamrzá, je prostřednictvím dráhy spojený se sousedním Švédskem, které ho využívá k vývozu své železné rudy. Není divu, že Třetí říše, jejíž válečný průmysl byl na dodávkách severského železa závislý, se rozhodla strategickou oblast obsadit. Tato skutečnost neunikla Winstonu Churchillovi, který chtěl v oblasti Narviku rozmístit britská vojska, ale zdráhal se narušit norskou suverenitu. Adolf Hitler tento problém neměl… Shodou okolností se Velká Británie a Třetí říše rozhodly jednat současně – 8. dubna 1940 Britové začali zaminovávat přístav a 9. dubna byla zahájena německá invaze, jejíž drtivá síla přinutila Nory složit zbraně. Proti německým torpédoborcům, které vysadily pěchotu a obsadily okolní vody, vypluly britské lodě. Zpočátku byly síly vyrovnané a ztráty plavidel se vršily na obou stranách, ale nakonec se ukázala námořní převaha ostrovního království a nacistická flotila deseti torpédoborců byla rozmetána… Zbývalo se vypořádat s nepřátelskými pozemními silami, které ovládaly město. K britským a norským vojákům se připojili Francouzi a také Poláci. Němci byli přečísleni pět ku jedné a v noci z 27. na 28. května 1940 svůj boj prohráli. Spojenci mohli začít slavit své první společné vítězství, ale na západě už zuřila další bitva – Němci zahájili monumentální tažení proti Francii. Spojenci byli nuceni své síly z Norska stáhnout, ale ještě předtím zničili všechnu dopravní infrastrukturu. Sever zůstal napospas Němcům, kteří provoz přístavu obnovili po pouhých sedmi měsících…

Reverzní stranu mince věnoval medailér MgA. Josef Oplištil výjevu z námořní bitvy o Narvik – britský torpédoborec útočí na svůj německý protějšek. Kompozici reverzu dotváří symbol kotvy a anglický opis BATTLE OF NARVIK (bitva o Narvik). Averzní strana je společná celé minisérii Válečný rok 1940 – předkládá vlajky států, které čelily německému útoku, ve tvaru štítů a blesky, které symbolizují nacistickou bleskovou válku. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Kompletní sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75731-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...