Zlatá půluncová medaile 400 let od vydání Komenského mapy Moravy proof
Zlatá půluncová medaile 400 let od vydání Komenského mapy Moravy proof
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Medaile bankovních soutěží 2024
V roce 2024 si připomínáme 400. výročí vydání Komenského mapy Moravy. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.
Myslitel a spisovatel Jan Amos Komenský vstoupil do dějin jako „učitel národů“. Jeho pokrokové názory na vzdělání a výchovu, které ovlivňují pedagogiku dodnes, se mu totiž podařilo prosadit daleko za hranicemi Českého království. Na své životní pouti navštívil Polsko, Anglii, Švédsko, Uhry a Nizozemí. Jeho jméno bylo v Evropě pojmem a otevřelo mu dveře do nejvyšších kruhů společnosti. Ze všeho nejvíc však Komenský toužil po návratu do vlasti, kterou nadevše miloval a kterou musel opustit kvůli náboženské nesnášenlivosti… Jeho domovem byla Morava. Rodnou zemi procestoval křížem krážem, znal každý její kout, a proto se ji rozhodl zvěčnit v podobě mapy. „Početné jsou a rozličně vydané místopisné mapy naší vlasti, ale všecky jsou plny chyb,“ nechal se slyšet. Jako podklad pro svou práci použil první samostatnou mapu Moravy, kterou roku 1569 zhotovil lékař Pavel Fabricius. Opravil v ní řadu nepřesností a doplnil vlastní poznatky. V měřítku 1:520000 se pak objevilo přes tisíc objektů – měst, vesnic, tvrzí, klášterů, vinic, léčivých pramenů, dolů, řek či lesů. Popisky byly vyvedeny v češtině a němčině, aby se hodily „lidem obého jazyka“. Mapa byla vydána v neklidné pobělohorské době roku 1624 a byla hojně využívána nejrůznějšími armádami bojujícími ve třicetileté válce. Protože v ní autor podrobně zaznamenal mosty, průsmyky a brody, lze usuzovat, že byla určena právě pro vojenské účely. Pochopitelně však sloužila i mírumilovným zájmům. V průběhu desetiletí byla vydána více než stokrát – objevila se ve světových atlasech, cestovních pouzdrech či karetní hře a díky nádherné grafické výzdobě se stala také žádanou dekorací.
Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh akademického sochaře Michala Vitanovského. Ve výtvarné soutěži České národní banky obdržel třetí místo, přičemž odborná komise ocenila „tradiční portrét učitele národů J. A. Komenského a ztvárnění čtyř vedut měst na averzní straně návrhu“. Reverz medaile pak předkládá reliéfní rekonstrukci Komenského mapy a moravskou heraldiku.
Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.