Zlatá půluncová medaile Božena Němcová proof

Zlatá půluncová medaile Božena Němcová proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2020
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2020

Od narození Boženy Němcové uplynulo v roce 2020 rovných 200 let. Hold velké ženě při této příležitosti vzdává pamětní medaile České mincovny vyražená z jedné poloviny trojské unce ryzího zlata.

Autorka tvořící na pomezí romantismu a realismu, která se zároveň oběma těmto škatulkám vymyká, je považována za největší českou spisovatelku. Božena Němcová však byla ještě mnohem více než mistrná vypravěčka a zakladatelka novodobé české prózy. Přesáhla hranice své profese a stala se svobodomyslnou propagátorkou emancipačních snah, strážkyní národní identity a múzou budoucích generací českých umělců tvořících v nejrůznějších směrech za nejrůznějších režimů. K fascinaci osobou Boženy Němcové přispívá i její neutěšený soukromý život – vztahy s muži, nešťastné manželství, ponižující bída, politická perzekuce, podlomené zdraví, a nakonec předčasná smrt…

Averzní stranu medaile věnovala akademická sochařka Majka Wichnerová portrétu Boženy Němcové – z profilu, s jemným šátkem. Tvář spisovatelky kopírují názvy jejích nejznámějších děl (Baruška, Národní báchorky a pověsti, Divá Bára, Babička, Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí) a výroční letopočty 1820–2020. Reverzní strana medaile pak předkládá sochu Barunky Panklové, která stojí v České skalici rovných 50 let. Barunka Panklová nebyla jen hrdinkou Babičky – jednalo se o skutečné jméno Boženy Němcové, kterou pomník zachycuje jako sedmnáctiletou, v čase její svatby.

Zlatá medaile, která vznikla ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové, vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31501-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...