Zlatá půluncová medaile František Kupka proof

Zlatá půluncová medaile František Kupka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2021

V roce 2021 si připomínáme 150. výročí narození Františka Kupky – malíře, grafika a ilustrátora, jehož obrazy patří k nejcennějším a nejžádanějším českým dílům na světě. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

František Kupka se stal jedním ze zakladatelů světového abstraktního malířství. Ještě předtím, než se zcela oddal experimentování, si však vyzkoušel řadu různých uměleckých stylů. Nejprve se učil sedlářem, ale už tehdy si přivydělával malováním vývěsních štítů, svatých obrázků a pivních tácků. Po vyučení si založil výtvarnou dílničku a na doporučení váženého dobrušského továrníka mu rodiče dovolili studovat malířství. Dostal se na pražskou Akademii, kde se zabýval především historickými, folklórními a vlasteneckými tématy, přičemž jeho idolem byl Josef Mánes. Poté, co odešel studovat do Vídně, maloval převážně obrazy se symbolickými a alegorickými náměty a na živobytí si vydělával portrétními zakázkami. Na další studium v Paříži si přivydělával různě – maloval průmyslové plakáty, ilustroval knihy, vytvářel satirické skici. Právě ve Francii se začal zajímat o moderní umělecké směry – především o futurismus – a pod jejich vlivem vytvářel své vlastní abstraktní obrazy. Stal se jedním z průkopníků orfismu, který sbližoval výtvarné umění s hudbou a poezií, a jako jeden z prvních malířů maloval nejen barvy a tvary, ale také světla, zvuky a dojmy. Proslavil se na kubistických výstavách, ale sám nechtěl být zaškatulkován do žádného uměleckého směru…

Jako předloha pamětní medaile posloužil výtvarný návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., který v soutěži České národní banky obdržel druhé místo. Odborná komise ocenila zejména „velmi povedený portrét, který je vytvořen Kupkovou výtvarnou technikou“. Na averzní straně ho doprovází umělcovo jméno FRANTIŠEK KUPKA a výroční letopočty 1871–2021. Reverzní strana medaile je pak věnována ikonickému obrazu s názvem „Amorfa. Dvoubarevná fuga“, který představuje jeden z prvních abstraktních obrazů v dějinách výtvarného umění.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31650-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...