Zlatá půluncová medaile Jan Janský proof

Zlatá půluncová medaile Jan Janský proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2021

V roce 2021 si připomínáme 100. výročí úmrtí Jana Janského – světoznámého českého lékaře a vědce. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Jan Janský jako psychiatr a neurolog zastával názor, že psychické nemoci mají tělesné příčiny, které hledal v krvi svých pacientů. V průběhu několikaletého výzkumu sice dospěl k poznání, že vztah mezi krví a duševním zdravím neexistuje, ale všiml si, že podle určitých rozdílů ve vlastnostech krvinek lze lidskou krev rozdělit do čtyř skupin. Své závěry zveřejnil v roce 1907 a dále se jim nevěnoval. Bohužel netušil, o jak převratný objev šlo. Tehdy při transfuzi umíraly tři čtvrtiny pacientů, které zabíjelo srážení krve od nevhodného dárce. Pokud by lékař dokázal určit, jaký druh krve mají dostat, mohlo to zachránit nespočet životů… Jan Janský naštěstí nebyl jediný, kdo se této problematice věnoval. V době svého bádání neměl tušení, že v Rakousku se srážením krve zabýval patolog Karl Landsteiner. Ten odhalil existenci základních krevních skupin již v roce 1901, za což v roce 1930 dostal Nobelovu cenu. Rakouský profesor však popsal pouze tři skupiny – A, B a 0 –, a čtvrtá skupina AB tak zůstala českým objevem, což uznal celý svět. Význam našeho krajana dodnes připomínají Janského medaile, které uděluje Červený kříž obětavým dárcům krve.

Jako předloha zlaté pamětní ražby posloužil výtvarný návrh medailéra Mgr. Petra Horáka. Averzní strana nese charismatický portrét Jana Janského doplněný jeho jménem, výročními letopočty, kapkou krve a Aeskulapovou holí. Reverzní strana předkládá oběhovou soustavu lidského těla a schéma znázorňující kompatibilitu čtyř krevních skupin.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31649-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...