Zlatá půluncová medaile Josef Karel Matocha jmenován arcibiskupem olomouckým proof

Zlatá půluncová medaile Josef Karel Matocha jmenován arcibiskupem olomouckým proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Medaile bankovních soutěží 2023

V roce 2023 si připomínáme 75. výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Když byl Josef Matocha na jaře roku 1948 jmenován olomouckým arcibiskupem, věděl, že jeho práce nebude snadná. Od doby, kdy Československo ovládla komunistická strana, která usilovala o zničení církve i veškerého náboženství, totiž uplynula jenom krátká chvíle. Přestože se kolem něj stahovala totalitní smyčka, svůj úřad reprezentoval svědomitě a horlivě. Kázal a promlouval i několikrát denně, navštěvoval školy i závody a v roce 1949 ještě stihl tajně vysvětit biskupem Františka Tomáška, pozdějšího kardinála. Na Velikonoce roku 1950 ho však státní moc zbavila svobody. Na rozdíl od mnoha katolických kněží nebyl souzen, uvržen do vězení ani fyzicky mučen – namísto toho byl internován v arcibiskupské rezidenci. I když šlo o palác, v ničem si nezadal se žalářem. Arcibiskup ho nesměl opustit a ocitl se pod neustálým dozorem příslušníků Státní bezpečnosti, kteří mu nedovolili telefonovat, poslouchat rozhlas ani číst noviny, knihy či dopisy. Oficiálně byl sice v úřadě, ale prosadit nemohl téměř nic. Výjimečné procházky po zahradě využíval k žehnání Olomoučanům. Návštěvy holiče skončily, aby nepřinášel informace zvenku, a když arcibiskup odmítal spolupracovat, za trest byly rušeny i návštěvy zpovědníka. Nesměl se zúčastnit ani pohřbu své vlastní sestry. Navzdory jedenáctiletému psychickému teroru se Josef Matocha nenechal zlomit, odmítl se stát loutkou a vstoupil do dějin jako nekrvavý mučedník. Roku 1961 zemřel v důsledku nedostatku lékařské péče, kterou mu StB odmítala povolit…

Jako předloha při ražbě pamětní medaile věnované Josefu Matochovi posloužil výtvarný návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS. Odborná komise České národní banky ho ocenila třetím místem za věrný portrét a za soulad obou stran stylizovaných do podoby kříže.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31855-631
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...