Zlatá půluncová medaile Osobní automobil Tatra 603 proof

Zlatá půluncová medaile Osobní automobil Tatra 603 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2023

Půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky, vzdává hold osobnímu automobilu Tatra 603.

Automobily značky Tatra s proudnicovou karoserií vstoupily do dějin motorismu. Byly nejen krásné, ale také výkonné a spolehlivé – stačí si vzpomenout na Tatru 87, se kterou Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund procestovali svět. Přesto kopřivnická automobilka musela výrobu osobních vozů ukončit. Psala se 50. léta 20. století a komunistické centrální plánování vyžadovalo, aby Tatra vyráběla pouze těžké nákladní automobily. Vývoj Tatry 603, posledního proudnicového osobního automobilu své značky, proto probíhal potají. Nakonec však komunističtí funkcionáři její výrobu s radostí posvětili. Pro své účely totiž potřebovali služební limuzínu, která by byla reprezentativní, což se o sovětských strojích GAZ a ZIS říci nedalo. Vzduchem chlazený osmiválec se vyráběl mezi lety 1956 a 1975 a zamilovali si ho ministři, ředitelé národních podniků, pracovníci tajných služeb i prezident Antonín Zápotocký, který dostal první sériový exemplář k narozeninám. Avantgardní umělecké dílo, které se stalo nejslavnějším československým poválečným automobilem, motoristé obdivují dodnes – doma i ve světě…

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odborná komise České národní banky ho ve výtvarné soutěži ocenila druhým místem, přičemž vyzdvihla nápadité ztvárnění technických výkresů na reverzní straně a kompozici automobilu s firemním logem na averzní straně medaile. Texty na obou stranách uvádějí TATRA 603 – 2023 – ČESKÁ REPUBLIKA.

Medaile vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů. Každý kus je ručně číslovaný na hraně.

Specifikace

Číslo
31857-631
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...