Zlatá půluncová medaile Jože Plečnik proof

Zlatá půluncová medaile Jože Plečnik proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2022
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2022

V roce 2022 si připomínáme 150. výročí narození Jože Plečnika, který zanechal nesmazatelnou stopu v československé architektuře. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Jože Plečnik,
který se roku 1872 narodil v Lublani, byl synem truhláře a měl převzít rodinnou dílnu. Ve škole příliš neprospíval, ale moc rád kreslil, což musel skrývat před otcem, který se bál, že se z něj stane bohém. Pak ale Jožeho otec nečekaně zemřel a mladík se mohl vydat na životní dráhu, která z něj učinila jednoho z nejvýznamnějších světových architektů konce 19. a první poloviny 20. století. Pilně studoval a po celé Evropě nasával nejrůznější umělecké vlivy. Setkával se s obdivem i nepochopením. Působil v rodném Slovinsku a ve Vídni, pobýval v Itálii a Francii a prosadil se v Čechách, kde byl považován za nejúspěšnějšího slovanského architekta. Není proto divu, že se po rozpadu monarchie stal „dvorním architektem“ československé prezidentské kanceláře. Ve 20. a 30. letech významně přispěl k současné podobě Pražského hradu. Na žádost samotného T. G. Masaryka, který chtěl starobylý komplex proměnit v důstojné sídlo hlavy demokratického státu, se zabýval úpravami nádvoří, zahrad a interiérů. Jeho nadčasový rukopis nesou i další pražské pamětihodnosti – například vinohradský kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil výtvarný návrh medailérky Mgr. Marie Šeborové. Ta v soutěži České národní banky získala třetí místo za zakomponování vynikajícího Plečnikova portrétu do fasády kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Na reverzní straně medaile pak můžete obdivovat průčelí modernistického svatostánku v celé jeho kráse.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31734-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. – akad.soch. Marie Šeborová
Autor reverzu
Mgr. – akad.soch. Marie Šeborová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...