Zlatá půluncová medaile Karel Havlíček Borovský proof

Zlatá půluncová medaile Karel Havlíček Borovský proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2021

Půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky, připomíná pohnutý život Karla Havlíčka Borovského, od jehož narození uplynulo 200 let.

Spisovatel, básník a novinář, který se stal zakladatelem české politické žurnalistiky, ve svém díle nešetřil kritikou, parodií a satirou. Před mrštným jazykem a ostrým perem Karla Havlíčka Borovského si nikdo nemohl být jistý. Národ svého vlasteneckého buditele miloval, ale vrchnost ho nemohla vystát. Neohrožený autor útočných článků proto dvakrát stanul před soudem. Přestože byl na základě své vlastní brilantní obhajoby osvobozen, jako nenapravitelný rebel byl poslán do exilu v tyrolském Brixenu, o což se zasadil sám despotický ministr Bach. Havlíčkův statečný zápas s rakouským absolutismem, který vyústil ve vyhnanství, se stal symbolem touhy po svobodě a boje proti útlaku. Autor více než dvou tisíc literárních děl zemřel ve věku pouhých 34 let. Je paradoxní, že člověk, který se pomocí logických argumentů snažil oprostit skutečnost od dogmat, mýtů a iluzí, byl vzápětí prohlášen mučedníkem a stal se nesmrtelnou legendou.

Pamětní medaile je dílem akademického sochaře Michala Vitanovského. Averzní straně vévodí charismatický portrét Karla Havlíčka Borovského z profilu, který je doplněn novinářovým jménem, iniciálami a výročními letopočty 1821–2021. Kompozici averzu dotvářejí dva symboly. Visací zámek představuje nesvobodu. Trnová ratolest může odkazovat na Kristovu trnovou korunu a vyjadřovat Havlíčkovo mučednictví, ale zároveň může představovat Havlíčka coby trn v oku rakouských pánů. Reverzní strana pak předkládá českého lva jako symbol vlastenectví a zatykač s Havlíčkovým poněmčeným jménem a s pečetí c. a k. policie

Medaile vychází v nákladu čítajícím pouhých 99 kusů. Každý kus je ručně číslovaný na hraně.

Specifikace

Číslo
31651-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Michal Vitanovský, akademický sochař
Autor reverzu
Michal Vitanovský, akademický sochař
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...