Zlatá půluncová medaile Marta Kubišová proof

Zlatá půluncová medaile Marta Kubišová proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2017
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavíci ve zlatě

Marta Kubišová je předposlední osobností hudební síně slávy, které vzdávají hold půluncové zlaté pamětní medaile z cyklu Slavíci ve zlatě. Česká mincovna ji připomíná nejen jako zpěvačku, ale také jako bojovnici proti totalitnímu režimu.

V osobě Marty Kubišové se snoubí dvě vlastnosti, které jdou ne vždy ruku v ruce, a to umělecká profesionalita a integrita osobnosti. Přestože byla na konci 60. let nepřekonatelnou hudební star, trojnásobnou zlatou slavicí a mezi muži požívala statusu sexsymbolu, všeho se vzdala ve jménu pravdy, spravedlnosti a svobody. Bylo jí pouhých 27 let. Komunistický režim jí znemožnil vystupovat, systematicky se jí snažil zničit život, ale její nezaměnitelný hlas umlčet nedokázal. Stala se signatářkou a mluvčí Charty 77 a díky tomu zažila po sametové revoluci takový comeback, o kterém se nesní ani největším světovým zpěvákům. To, že si stála za svou pravdou a nenechala se zlákat snadnou cestou ztracené sebeúcty, oceňujeme dodnes nejen u nás, ale také ve světě. Dokazuje to i skutečnost, že se stala rytířkou Řadu čestné legie, což je nejvyšší francouzské státní vyznamenání, které obdržela jako uznávaná morální autorita. Marta Kubišová, která svou kariéru rozděluje na první a druhou se s fanoušky rozhodla definitivně rozloučit u příležitosti svých 75. narozenin, kdy vychází i tato pamětní medaile.

Autorem zlaté vzpomínkové ražby se stal Roman Shamilyan, mladý medailér. Averzní straně medaile dominuje zpěvaččina tvář vyvedená v hrubých obrysech, jejíž ústa překrývá pěticípá hvězda symbolizující útlak komunistického režimu. Kompozici averzu doplňuje ještě jméno MARTA KUBIŠOVÁ. Reverzní strana je pak věnována textu písně známé jako „Modlitba pro Martu“, která se roku 1968 stala protestsongem Československa okupovaného vojsky Varšavské smlouvy a která byla počátkem konce zpěvaččiny první kariéry. Zápis písně je překryt čtyřmi čísly – 66, 68, 69 a 70. První tři jsou letopočty vítězství v anketě Zlatý slavík, čtvrté je opět překryté pěticípou hvězdou a symbolizuje zákaz veřejného vystupování od roku 1970 i čtvrtého zlatého slavíka, o kterého zpěvačku připravily machinace komunistického režimu.

V okamžiku, kdy bude vyprodáno prvních 100 číslovaných kusů zlatých půluncových medailí, bude do prodeje uvedeno zbývajících 200 kusů emisního nákladu. Kompletní sbírku „Slavíků ve zlatě“ si pak můžete uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31236-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Roman Shamilyan
Autor reverzu
Roman Shamilyan
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...