Zlatá půluncová medaile Max Švabinský proof

Zlatá půluncová medaile Max Švabinský proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2023
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Medaile bankovních soutěží 2023

V roce 2023 si připomínáme 150. výročí narození Maxe Švabinského. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Příchod Maxe Švabinského na svět musel v roce 1873 na malém městě způsobit poprask. Narodil se totiž šestnáctileté svobodné matce. Jeho otec – student, který bydlel u Švabinských v podnájmu – se k nemanželskému synovi neznal, a tak ho s láskou vychovala celá rodina. Chlapec odmalička pomáhal s chodem domácnosti. Měl mimořádné výtvarné nadání a již v deseti letech prodával svá první díla, která vystavoval ve výkladní skříni kroměřížské lékárny. Říkalo se mu „zázračné dítě“. Maloval obrazy osudových žen, které ho obklopovaly, a tomuto tématu zůstal věrný i v dospělosti – jenom maminku a babičku vystřídaly romantické múzy a k portrétům přibyly erotické motivy. Dlužno dodat, že umělcovy vztahy s něžným pohlavím byly bouřlivé. Například jeho láska k první manželce vzala za své poté, co se zamiloval do švagrové… Švabinský však neobdivoval jen ženský půvab, ale všechny krásy světa a proslavil se malbami krajiny a přírody. Stal se autorem řady poštovních známek, nejkrásnějších československých bankovek i barevných oken v katedrále svatého Víta. Vrcholem jeho tvorby se pak staly podobizny tvořící unikátní galerii význačných českých osobností Švabinského doby.

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., který se ve výtvarné soutěži umístil na druhém místě. Odborná komise České národní banky ocenila zejména reliéfní zpracování autoportrétu Maxe Švabinského na averzní straně medaile. Vedle malířova jména dotvářejí kompozici averzu ještě výroční letopočty 1873–2023. Reverzní strana pak předkládá obraz Splynutí duší, který je Švabinského zásadním dílem.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31858-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...