Zlatá půluncová medaile Miro Žbirka proof

Zlatá půluncová medaile Miro Žbirka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2017
Emisní náklad
200 ks

Slavíci ve zlatě

Sběratelská série „Slavíci ve zlatě“ vítá Miroslava Žbirku, kterému u příležitosti 65. narozenin náleží vlastní zlatá medaile České mincovny.

Zpěvák, kytarista a autor melodických písní je známější pod domáckým jménem „Miro“ či přezdívkou „Meky“. Jak vznikla? „Dal mi ji v dětství kamarád z ulice. Když přijeli hostovat kanadští hokejisté na Slovensko, hodně se jich jmenovalo Mac. Já uměl taky anglicky, a tak jsem byl Meky,“ vysvětluje zpěvák. Chlapec, který rád poslouchal Beatles, si jistě nemyslel, že se v roce 1982 stane prvním slovenským vítězem prestižní hudební ankety Zlatý slavík. Zároveň se mu podařilo něco, co před ním dokázal pouze Waldemar Matuška – „vyfoukl“ toto ocenění Karlu Gottovi. Od té doby je populární stálicí hudební scény nejen v České republice a na Slovensku, ale uznání se mu dostává i za hranicemi vlasti.

Autorem výtvarného návrhu pamětní medaile se stal zkušený medailér MgA. Martin Dašek. Dvě strany vtipně věnoval dvěma zcela odlišným hlavám – jedna patří zpěvákovi, druhá jeho kytaře, ale obě nesou charakteristické brýle, které k Mekymu neodmyslitelně patří. Nápisy pak uvádějí MIRO ŽBIRKA – ZLATÝ SLAVÍK 1982.

Jakmile bude vyprodáno prvních 100 číslovaných kusů zlatých půluncových medailí, bude do prodeje uvolněno zbývajících 200 kusů emisního nákladu. Uložit si je můžete do elegantního sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31234-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...