Zlatá půluncová medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku proof

Zlatá půluncová medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
100 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Pověsti českých hradů

Nový cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů je plný mýtů, záhad a pohádek. První pamětní medaile z ryzího zlata připomíná pověst o Bílé paní na Rožmberku.

Perchta z Rožmberka byla jemná, ušlechtilá a veselá dívka. O nápadníky neměla nouzi, ale bohužel si nemohla vybrat a otec ji provdal za Jana z Lichtenštejna. Pán to byl sice urozený a vlivný, ale také chladný a neurvalý. Stejně zlé byly jeho sestry, se kterými žil na hradě v Mikulově, a nešťastná Perchta nenašla zastání ani u panovačné tchýně. Její život se proměnil v peklo. Marně prosila svého otce o pomoc, ale ten nic nezmohl – sám ještě přiživil Lichtenštejnovo nepřátelství tím, že mu nezaplatil slíbené věno. „Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ napsala zoufalá dívka svému bratrovi, ale středověké mravy neumožňovaly, aby žena odešla od muže. Bez ohledu na to, jak nelidsky s ní zacházel… Perchtino předlouhé utrpení skončilo, až když její manžel vydechl naposledy. Před smrtí ji stihl požádat o odpuštění, ale Perchta odmítla, a tak ji proklel. Vysvobozená šlechtična se pak vrátila k Rožmberkům, jenže její klid neměl dlouhého trvání – zanedlouho zemřela. Její duše však neodešla na věčnost a začala se zjevovat na rožmberských hradech, kde s láskou opatrovala rožmberské děti. Éterický přízrak, který podle pověsti zvěstuje šťastné či tragické události, vstoupil do dějin jako Bílá paní.

Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá Bílou paní, která bloudí hradními chodbami. Reverzní straně pak vévodí pohled na hrad Rožmberk doplněný rožmberským erbem.

Sběratelská série představí ještě dalších pět hradních příběhů…

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
32001-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...