Zlatá půluncová medaile Pověsti českých hradů - Démoni a přízraky na Housce proof

Zlatá půluncová medaile Pověsti českých hradů - Démoni a přízraky na Housce proof

Stav skladu
srpen 2024
Datum emise
srpen 2024
Emisní náklad
100 ks
Orientační cena
39 990 Kč
včetně DPH

Pověsti českých hradů

Mýty, záhady a pohádky – to všechno nabízí cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů. Druhá pamětní medaile z ryzího zlata připomíná pověst o pekelné bráně na Housce.

Ve středověku nevedla krajinou nedaleko Máchova jezera žádná hranice či obchodní stezka. Uprostřed opuštěných pralesů nebylo nic důležitého, co by bylo potřeba chránit. A přece zde vyrostl hrad. Proč? Vždyť nebyl nikdo, kdo by chtěl proniknout dovnitř a pevnosti se zmocnit. Staré kroniky naznačují, že hradby měly opačný účel. Střežily cosi uvnitř hradu – něco, co se nemělo dostat ven… Podle legendy byl hrad vybudován na skále rozervané puklinou. V její blízkosti lidé omdlévali a zažívali zvláštní stavy. Mnozí dokonce přísahali, že viděli, jak se z ní na povrch derou démonické bytosti s křídly. Král Přemysl Otakar II., který hrad založil, chtěl vědět, co za tím vězí, a tak prý nabídl milost každému odsouzenému zločinci, který se nechá do jámy spustit. Odvážlivci se našli, ale o to, co viděli, se nepodělili. Šílenému blábolení mužů, kteří v okamžiku zestárli o celá desetiletí, totiž nikdo nerozuměl. Zbožní lidé uvěřili, že našli průchod do pekla a rozhodli se ho uzavřít, ale ať se snažili sebevíc, bezednou jámu se nedařilo zasypat. Ze zoufalství ji zakryli kamennou deskou a vystavěli nad ní kapli. Tu zasvětili archandělu Michaelovi, bojovníkovi proti silám zla, který jako jediný dokáže zvítězit nad ďáblem. Samotný hrad pak dostal příhodné jméno Houska – v keltštině totiž gosca znamená brána… Plynula staletí a lidé zapomněli, kde vchod do pekla leží. Temnota však i nadále prosakovala do našeho světa. Uvnitř hradních zdí se začal zjevovat strašlivý černý mnich bez obličeje, který nikomu nedopřeje spánek. Po skončení třicetileté války zdejší tajemno přilákalo loupeživého švédského velitele Oronta, který sem přišel hledat nesmrtelnost. Později mystickou sílu záhadného místa na vlastní kůži pocítil nejen spisovatel Karel Hynek Mácha, ale také příslušníci SS, kteří se zde za druhé světové války oddávali černé magii…

Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá pekelnou bránu obklopenou nejrůznějšími démony a přízraky. Reverzní straně pak vévodí hrad Houska v Kokořínských lesích.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest hradních příběhů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
32014-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...