Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd proof

Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Strážci českých hor

Čtvrtým dobrým duchem, kterému patří zlatá medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Jeseníků jménem Praděd.

Jeseníky jsou drsným pohořím a s místními horaly, kteří z hlubin země dobývali zlato, stříbro a železo, se život nemazlil. Na světě neměli nikoho, kdo by se jich zastal, a tak se jeden z nich rozhodl, že po smrti neodejde na věčnost. Místo toho zůstal ve světě živých a stal se dobrým duchem, který se staral o všechny budoucí generace. Vděční horalové svého obětavého prapředka nazvali Pradědem a stejné jméno od nich dostala i nejvyšší hora Jeseníků, která byla jeho sídlem. Spravedlivý duch od té doby štědře odměňoval dobré lidi a zlé nemilosrdně trestal. Chránil vzácné poklady ukryté pod zemí, ale také všechny lesy a zvěř, která v nich žila. Toho, kdo ubližoval němým tvářím, za trest zaklel do podoby týraného zvířete. Ne nadarmo se říká, že mnohá zvířata v Jeseníkách mají lidskou duši…

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na přírodu Jeseníků s vysílačem a rozhlednou v pozadí. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – PRADĚD – JESENÍKY. Reverzní straně pak vévodí duch Praděd v podobě mohutného starce s dlouhým bílým vousem, hornickou halenou, kladívkem a kahancem.

Sběratelská série představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31639-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...