Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krkonoše a Krakonoš proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2021
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Strážci českých hor

Druhým dobrým duchem, kterému patří zlatá medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Krkonoš jménem Krakonoš.

Krkonoše
jsou nejvyšším pohořím v České republice, a není proto divu, že se mohou chlubit největším horským duchem. Nikdo nedokáže říct, kdy a jak Krakonoš přišel na svět – možná proto, že může měnit podobu a s oblibou se převtěluje do rozličných tvorů i předmětů. V průběhu staletí ho lidé popisovali všelijak. Někteří se v Krkonoších setkali s obrem, jiní s trpaslíkem. Další narazili na mnicha, horníka, myslivce či starce i na divokého koně, žábu, kohouta, havrana nebo démona s parohy. Většina z nás si však Krakonoše vybaví jako statného vousatého horala, který občas škádlí pocestné a přináší špatné počasí, ale jinak je spravedlivým zastáncem chudých v boji proti chamtivé vrchnosti.

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na krkonošskou přírodu, které vévodí Pančavský vodopád – nejvyšší vodopád v České republice. Opis na averzu uvádí STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – KRAKONOŠ – KRKONOŠE. Reverzní straně pak vévodí Krakonoš v podobě obra. Jeho majestátní plnovous splývá po horských vrcholech a na krempě klobouku mu sedí věrná sojka, která nosí novinky ze všech koutů Krkonoš. Kompozici reverzu dotvářejí ještě charakterističtí zástupci krkonošské flóry.

Sběratelská série představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31635-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...