Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krušné hory a Marzebilla proof

Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Krušné hory a Marzebilla proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Strážci českých hor

Posledním dobrým duchem, kterému patří zlatá medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládkyně Krušných hor jménem Marzebilla.

V Krušných horách žila byla dcera zámeckého pána Marzebilla.
Byla krásná a dobrosrdečná – lidé ji měli rádi, a tak neměla nouzi o nápadníky. Její srdce si získal rytíř z Výsluní, za kterého se chtěla provdat, ale loupeživý rytíř z Husbergu byl proti. Ve svatební den proto oba nápadníci tasili meče a rozpoutal se mezi nimi lítý boj, ve kterém zvítězil rytíř z Výsluní. Domníval se, že jeho sok je po smrti, a otočil se ke své nastávající, ale to byla chyba. Rytíř z Husbergu ho zákeřně bodl do zad. Zdrcená nevěsta uvrhla na vraha svého milého strašlivou kletbu a zmizela v lesích. S sebou si vzala jen železnou rukavici na památku… Kletba se záhy naplnila – loupeživý rytíř do roka zemřel, jeho sídlo se změnilo v prach a lidé od té doby v krušnohorských lesích potkávají mlžnou postavu. Někdy je to dívka, jindy stařena, ale vždycky má na levé ruce železnou rukavici. Víla Marzebilla, která vstoupila do pověstí také jako Marcebila, Mařebila, Marybila nebo Marcipánka, se ke každému chová tak, jak se dotyčný chová k ní. Někdy je vlídná, jindy zlomyslná a dokáže být i vyloženě nepřátelská. Dobráka odmění a ukáže mu místa, kde roste hojnost borůvek či hub. Zlého pro změnu zavede do nejhlubšího močálu a připraví ho o všechno – i o život…

Autorkou pamětní medaile je již tradičně akademická sochařka Majka Wichnerová. Averzní strana předkládá pohled na strohou krušnohorskou krajinu, která je bohatou zásobárnou vody. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MARZEBILLA – KRUŠNÉ HORY. Reverzní straně pak vévodí vyobrazení Marzebilly v podobě nešťastné dívky, která se drží za srdce. Na ruce má nezbytnou rytířskou rukavici.

Sběratelská série představila celkem šest horských duchů z celé republiky.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31643-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...