Zlatá půluncová medaile Zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu proof

Zlatá půluncová medaile Zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Medaile bankovních soutěží 2023

V roce 2023 si připomínáme 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Dne 18. května 1923, ve 20 hodin a 15 minut, začala pro Čechoslováky nová éra informovanosti a zábavy. Československo se stalo teprve druhou evropskou zemí, kde bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání, přičemž naše průkopníky předběhla jenom britská stanice BBC. Záznam premiérového živého vysílání neexistuje, neboť tehdy ještě nebyla k dispozici nahrávací technika, ale obsah programu je dobře znám. Po krátkém úvodním slovu následovala hudební čísla – československá hymna zahraná na trubku, vystoupení houslisty, cellisty, klavíristy i operní pěvkyně. Přidal se také promoklý štěkající pes – vysílalo se totiž z provizorních podmínek skautského stanu. Ten byl vztyčen vedle vysílače ve Kbelích a domovem Radiojournalu se stal na půldruhého roku. Vysílání se překotně rozvíjelo a vedle hudby nabídlo zpravodajství, předpovědi počasí, novinky z burzy či rozhlasové hry. V roce 1924 se uskutečnil první živý sportovní přenos, v roce 1925 pak první přímý přenos koncertu České filharmonie, bohoslužby a projevu prezidenta. Vysílalo se pro německou, maďarskou a rusínskou menšinu a pro zahraniční posluchače. Československý rozhlas zasáhl i do státotvorných událostí. Při Pražském povstání v roce 1945 a při vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se stal srdcem odporu proti okupantům a jediným zdrojem objektivních informací…

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odborná komise České národní banky ho ve výtvarné soutěži ocenila druhým místem. Zatímco averzní strana medaile předkládá vysílací techniku, reverzní straně vévodí historický stan. Obě strany pak propojuje motiv soustředných kružnic, které symbolizují rozhlasové vysílání.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31856-631
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Standardní
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...