Zlatá půluncová medaile Zahájení ražby jáchymovských tolarů proof

Zlatá půluncová medaile Zahájení ražby jáchymovských tolarů proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2020
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2020

V roce 2020 si připomínáme 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Jako vzpomínka na tento milník českého mincovnictví vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

V 16. století bylo České království státem s neobyčejným významem. Oplývalo totiž bohatstvím stříbra, kterého si tehdy lidé považovali snad ještě více než zlata. Jedno vydatné ložisko stříbrné rudy objevil rod Šliků v Krušných horách na západě Čech. Původně měšťanská dynastie, která se díky své mimořádné podnikavosti vypracovala mezi šlechtickou smetánku, vycítila neopakovatelnou příležitost k zisku. Evropa lačnila po českém stříbru, ale kdyby ho Šlikové chtěli vyvézt v surovém stavu, museli by z něj platit cla a daně. Mince však byly těchto poplatků ušetřeny, a tak si vychytralí šlechtici začali z dobytého stříbra razit své vlastní, a to na černo. „Falešné“ mince si lidé rychle oblíbili. Na rozdíl od zákonných platidel, ve kterých se obsah stříbra po staletí záměrně snižoval, byly totiž skutečně ryzí – obsahovaly 27 gramů čistého stříbra. Není proto divu, že Šlikové nakonec pro své podnikání získali oficiální oprávnění od Zemského sněmu. Stalo se tak roku 1520. Městečko, kde ražba šlikovských mincí probíhala, se záhy stalo jedním z nejbohatších a nejlidnatějších českých sídel. Jeho jméno bylo Jáchymov – v němčině Joachimsthal čili „Jáchymovo údolí“. Zdejším mincím se říkalo německy „joachimsthaler silber groß Denar“ – v překladu „jáchymovský stříbrný velký denár“. Neprakticky dlouhé jméno se postupně zkracovalo – nejprve na „joachimsthaler“, poté na „thaler“, a nakonec na počeštěné „tolar“. V následujících staletích se pak úspěšný standard, který zavedli Šlikové, snažil kdekdo napodobit – doma i v zahraničí – a zkomolený název tolaru dal jméno dolaru…

Předlohou pamětní medaile se stal výtvarný návrh medailéra Luboše Charváta, který v soutěži České národní banky obdržel třetí místo, a to za originální spojení různých hodnot tolarů do jednoho celku. Atraktivní kompozice tvořená segmenty historických mincí se nachází na averzní i reverzní straně medaile.

Emisní náklad čítá pouhých 99 medailí – každý kus je ručně číslovaný na hraně a doplněný speciálním certifikátem pravosti, který vypráví příběh jáchymovských tolarů.

Specifikace

Číslo
31500-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...