Zlatá půluncová medaile Založení Národního muzea proof

Zlatá půluncová medaile Založení Národního muzea proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2018
Emisní náklad
99 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Medaile bankovních soutěží 2018

Národní muzeum nashromáždilo za rovných 200 let své existence miliony unikátních artefaktů z nepřeberné řady oborů – včetně numismatiky. Nejnovějším vzácným předmětem spojeným s nejvýznamnější českou muzejní institucí je půluncová zlatá medaile, která je součástí volného cyklu České mincovny věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům přihlášeným do soutěží České národní banky.

Když se řekne národní obrození, jen málokomu se vybaví slovo šlechta. Přesto to byli právě představitelé vlastenecky uvědomělé české aristokracie, kterým vděčíme za vznik Národního muzea. Hlavním iniciátorem myšlenky ústavu, který by prohluboval poznání a šířil vědění, byl světově uznávaný učenec v oboru paleontologie Kašpar Maria hrabě ze Šternberka. Muzeum vzniklo 15. dubna 1818, kdy česká hrabata vyzvala všechny patrioty a příznivce věd k vybudování muzejních sbírek. Šlechta tehdy nezůstala jenom u slov. Šla příkladem a novému muzeu věnovala své rozsáhlé kolekce – od knihoven po mineralogické exponáty. Když začaly být šlechtické paláce muzejním fondům malé, bylo rozhodnuto o vybudování zcela nového reprezentativního sídla. Novorenesanční budova na Václavském náměstí se pak roku 1891 stala hlavním symbolem instituce, která návštěvníkům zprostředkovává znalosti z oborů mineralogie, geologie, paleontologie, botaniky, zoologie, antropologie, prehistorie, archeologie, národopisu, numismatiky, etnografie, muzikologie, knihovědy a mnoha dalších, přičemž za posílení postavení historických oborů může Národní muzeum poděkovat samotnému „otci národa“ Františku Palackému.

Předlohou pamětní medaile se stal výtvarný návrh medailéra MgA. Jakuba Oravy, který v soutěži České národní banky obdržel druhé místo za „dokonalé zobrazení historické budovy a dominantní ztvárnění českého lva.“ Kompozici medaile pak dotváří ještě výčet expozic spravovaných Národním muzeem.

Každá z pouhých 99 medailí je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti, který vypráví příběh Národního muzea.
 

Specifikace

Číslo
31379-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Jakub Orava
Autor reverzu
Jakub Orava
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...