Zlatá půluncová mince Antonín Dvořák proof

Zlatá půluncová mince Antonín Dvořák proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Volný cyklus půluncových zlatých mincí České mincovny, který připomíná významné osobnosti světových dějin, představuje svého prvního Čecha – Antonína Dvořáka. Ten se do dvorany velikánů zařadil v roce, kdy uplynulo 180 let od jeho narození.

Byl nedostižným symfonikem, tvůrcem komorní hudby, dirigentem i profesorem, který vychoval celou generaci následovníků. Položil základy české kantátové a oratorní tvorby a jeho opery se staly pokladem národní hudebně dramatické tvorby. Jeho tradiční, a přece moderní dílo představilo naši kulturu daleko za hranicemi českých zemí… Antonín Dvořák se stal hudební legendou již za života, a to nejen ve své milované vlasti – bez nadsázky ho uctíval celý svět. Jeho 9. symfonie „Z Nového světa“, ve které skladatel zachytil atmosféru bouřlivě se rozvíjejících Spojených států i nostalgický stesk po domově, patří k tomu nejkrásnějšímu, co kdy člověk zkomponoval, a není proto divu, že Američané, na jejichž půdě vznikla, považují nejslavnějšího Čecha za svého skladatele. „Novosvětská“ se dokonce stala první skladbou, která po přistání Apolla 11 zazněla na Měsíci… I přes všechnu slávu však Antonín Dvořák zůstal prostým a pokorným člověkem, který nade vše miloval svou rodinu a svůj domov. Není bez zajímavosti, že hudba nebyla jeho největší vášní. „Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu,“ svěřil se geniální skladatel…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky MgA. Petry Čánské, nese skladatelův portrét z doby jeho největší slávy. Kompozici dotváří jeho autogram a jméno ANTONÍN DVOŘÁK. Averzní strana je pak věnována Dvořákově nejslavnější opeře – Rusalce – a předkládá jezero s vlnkami tvořenými notovou osnovou i názvy slavných děl: NOVOSVĚTSKÁ, RUSALKA, ČERT A KÁČA, ARMIDA. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta, které jsou zakomponovány do měsíčního kotouče – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75917-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Petra Čánská
Autor reverzu
MgA. Petra Čánská
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...