Zlatá půluncová mince Dante Alighieri proof

Zlatá půluncová mince Dante Alighieri proof

Stav skladu
Vyprodáno

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Říká se, že kvalitu prověří až čas. Pravdivost tohoto tvrzení se ukazuje především v umění. Skutečné skvosty jsou předmětem obdivu po staletí a nic neztrácejí na své hodnotě. Jedním z nadčasových umělců, jehož jméno nevyhaslo ani po 750 letech od jeho narození, je Dante Alighieri, kterému Česká mincovna věnuje zlatou minci 25 NZD o hmotnosti jedné poloviny unce.

Italský učenec Dante Alighieri se narodil ve Florencii roku 1265. Věnoval se teologii, filosofii a politice a stal se rovněž formálním členem cechu lékařů a lékárníku. Svět ho však zná především jako básníka a spisovatele. Pro své protipapežské politické postoje byl léta páně 1302 na dva roky vyhoštěn z Florencie. I po uplynutí této doby však Dante musel zbytek života strávit ve vyhnanství na různých místech v Itálii i za jejími hranicemi.

Vzal si ženu z významného rodu jménem Gemma, s níž byl zasnouben již od dětství, a společně zplodili několik dětí. Jeho srdce však plálo nenaplněnou platonickou láskou k Beatrici Portinari. Ta byla Alighierimu múzou a stala se hrdinkou jeho knih. Nejznámější z nich je bezesporu Božská komedie, jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury vůbec. Dante ji stvořil pravděpodobně mezi lety 1307–1321. Skládá se ze tří částí, které autor pojmenoval Peklo, Očistec a Ráj. Hlavní postavou je sám autor, jehož milá Beatrice mu jako průvodce Peklem a Očistcem seslala básníka Vergilia. Během putování záhrobím Dante potkává slavné historické osobnosti i známé ze svého života. Rájem ho pak provází sama Beatrice.

Zlatý poklad od České mincovny uložený ve vínové kožené eutuji doplněné ilustrovaným certifikátem je nádherným uměleckým dílem, jehož autorem je vynikající český medailér Luboš Charvát. Pro reverz zlaté půluncové mince 25 NZD Dante Alighieri ve špičkové kvalitě proof vytvořil věrný portrét básníka spolu s jeho jménem a životopisnými daty. Averz pak patří koláži tvořené atributy emitenta. Krásné zpracování podtrhuje nezpochybnitelnou investiční hodnotu mince, která vkusně obohatí každou numismatickou sbírku. Emisní náklad je pouhých 200 kusů!

Specifikace

Číslo
75127-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...