Zlatá půluncová mince Franz Kafka proof

Zlatá půluncová mince Franz Kafka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Franz Kafka.

Přestože se Franz Kafka nepovažoval za spisovatele, zařadil se mezi nejvlivnější osobnosti literatury 20. století. Přitom nechybělo mnoho a znal by ho jen úzký okruh zasvěcených. Za svého krátkého života vydal tento pražský, německy píšící literát několik krátkých prací – například povídku Proměna. Své rané texty zničil a stejný osud měl potkat i jeho vrcholné dílo, jenže spisovatel Max Brod se rozhodl vzepřít poslednímu přání svého přítele. Kafkovy existencialistické spisy zachránil a postupně je představil celému světu. Čtenáři, kterým se do rukou dostaly například romány Amerika, Proces a Zámek, zakusili stísňující pocity izolovanosti, úzkosti a bezvýchodnosti vyvolané absurdním byrokratickým zřízením moderní společnosti. Kafka považoval měnící se svět za vězení bez mříží, ze kterého není úniku. Prostřednictvím bizarních situací a tragikomických momentů vyjadřoval marnost a bezvýslednost lidského snažení. Jeho strach z odlidštění světa je dnes možná ještě aktuálnější než v době, kdy o něm psal…

Při tvorbě reverzní strany mince se medailér MgA. Josef Oplištil inspiroval povídkou Proměna, která pojednává o muži, z něhož se stal obří hmyz. Portrét Franze Kafky plynule přechází v obálku knihy, jejíž listy se mění na hmyzí nohy. Vedle spisovatelova jména dotvářejí kompozici reverzu ještě jeho životní letopočty 1883–1924. Na averzní straně pak z knihy vystupují nejen broučí končetiny, ale také americká vlajka, silueta Pražského hradu a symbol paragrafu. Tyto motivy odkazují na Kafkovy romány Amerika, Zámek a Proces. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti. Ten prostřednictvím Kafkových skic připomíná jeho nejznámější díla.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76304-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...