Zlatá půluncová mince Gustav Klimt proof

Zlatá půluncová mince Gustav Klimt proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2018
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Skandální, pobuřující, ale také lákavé a neodolatelné – takové je dílo malíře Gustava Klimta. U příležitosti 100. výročí mistrovy smrti a 110. výročí vzniku jeho nejznámějšího obrazu nazvaného Polibek vydává Česká mincovna půluncovou zlatou pamětní minci, která je součástí volného cyklu věnovaného největším vypravěčům světových dějin.

Vídeň konce 19. století byla fascinujícím místem protikladů
– střediskem pokrokových myšlenek a Freudova učení o lidské sexualitě, ale také hlavním městem evropské tradice a konzervativních názorů. Podobně rozporuplný byl i všestranně nadaný rakouský malíř Gustav Klimt. Na začátku své kariéry uznával principy akademické malířské práce a císař František Josef I. mu dokonce udělil Zlatý kříž za zásluhy. Pak se ale jeho umělecká vize zcela změnila. Hlavním motivem avantgardních obrazů plných dekadentních pocitů, erotična, mystiky a extáze se stala žena – vášnivá a dráždivá. Tak vznikla mistrovská díla Judita, Tři období života ženy, Danaë, Adéla, Panna a především nedostižný Polibek dvou milenců na rozkvetlé louce.

Reverzní strana mince, která je dílem nadané mladé medailérky Ireny Hradecké, DiS., je věnována portrétu zamyšleného umělce – je obklopený avantgardními dekorativními prvky a secesním opisem GUSTAV KLIMT. Averzní straně pak vévodí ústřední výjev z obrazu Polibek. Do něj jsou zakomponovány atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2018.

Nedílnou součástí každé mince je výpravný certifikát pravosti, který připomíná osobnost Gustava Klimta i jeho nejznámější díla.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75389-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...