Zlatá půluncová mince Leonardo da Vinci proof

Zlatá půluncová mince Leonardo da Vinci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
200 ks

Slavní umělci

Volný cyklus zlatých půluncových mincí České mincovny je věnovaný nejvýznamnějším umělcům a myslitelům světových dějin. V roce 2019 se v něm představuje Leonardo da Vinci. Jeho schopnosti nám připadají nadlidské a jeho tajuplná osobnost nás nepřestává fascinovat ani rovných 500 let poté, co maestro vydechl naposledy.

Leonardo da Vinci je uctíván jako ukázkový příklad renesančního muže – vskutku univerzálního génia. Rozsah jeho poznání, co do šířky i hloubky, je v zaznamenané historii bezprecedentní, přičemž největšího věhlasu dosáhl coby malíř a inženýr. Byl ale také sochařem, architektem, přírodovědcem, hudebníkem, spisovatelem, kartografem, … Zanechal po sobě nesmírné bohatství v podobě maleb a deníků plných nejrůznějších kreseb, schémat, výpočtů, diagramů a šifer. Pokud však Leonarda osvobodíme od odlidšťující nálepky génia, zjistíme, že zosobňoval především lidskost se všemi jejími možnostmi i nedostatky. Jeho zápisky, ve kterých se s budoucími generacemi podělil o své myšlenky, svědčí o nevšední tvořivosti i chorobném odkládání úkolů, mimořádné hloubavosti i dětské hravosti…

Při tvorbě reverzní strany mince se Asamat Baltaev, DiS., inspiroval kresbou, jež je všeobecně pokládána za autoportrét, který Leonardo vytvořil ve věku šedesáti let. Averzní strana pak předkládá fragmenty da Vinciho díla v čele s konceptem kolosální sochy vzpínajícího se koně milánského vévody, pod jehož kopyty se krčí poražený nepřítel. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2019.

Součástí každé mince je speciální obrázkový certifikát.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75563-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...