Zlatá půluncová mince Ludwig van Beethoven proof

Zlatá půluncová mince Ludwig van Beethoven proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Volný cyklus zlatých půluncových mincí České mincovny je věnován významným osobnostem světových dějin. Do dvorany velikánů se u příležitosti 250. výročí narození zařadil Ludwig van Beethoven.

Německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven
tvořil navzdory nepřízni krutého osudu. Když muž, pro kterého byla hudba vším, začal ještě před třicátým rokem věku přicházet o sluch, hluboce ho to zasáhlo. Zpočátku uvažoval o sebevraždě, ale nakonec se rozhodl žít a to, co dal světu navzdory hluchotě, překonalo i jeho dosavadní mistrovskou tvorbu. Jeho dílo, které bývá výstižně označováno jako „navždy současné“, završilo dokonale formální epochu vídeňského klasicismu a zároveň předznamenalo cituplné vyjadřování romantických skladatelů. I když je Beethoven vnímán jako rozervaný hrdina, který odtržen od okolního světa titánsky bojoval za ty nejušlechtilejší ideály, měl také svou lidskou stránku. Byl podivínem, který holdoval alkoholu a u kterého nevydržela žádná hospodyně, i citlivou duší, která psala milostné dopisy vysněným milenkám a marně se snažila napravit nezdárného synovce.

Autorkou pamětní mince se stala MgA. Tereza Eisnerová. Reverzní straně dominuje portrét sveřepého skladatele doplněný jeho jménem LUDWIG VAN BEETHOVEN. Myšlenku averzní strany pak nejlépe popisuje sama medailérka: „Beethovenova hudba na mě působí jako přírodní živel – bouře plná blesků, smršť nebo tornádo. Prostřednictvím této analogie lze vizuálně vyjádřit monumentalitu a účinek Beethovenova hudebního díla i složitou a nekompromisní osobnost hudebního génia. Použité noty vycházejí ze zápisu Beethovenovy nejslavnější Páté symfonie – Osudové. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75741-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...