Zlatá půluncová mince Vincent van Gogh proof

Zlatá půluncová mince Vincent van Gogh proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červenec 2020
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Půluncová zlatá mince České mincovny, která je součástí volného cyklu věnovaného významným osobnostem světových dějin, vzdává v roce 2020 hold Vincentu van Goghovi.

Vincent van Gogh byl nizozemský postimpresionistický malíř a kreslíř,
který v průběhu deseti let na konci 19. století vytvořil na 900 maleb a 1100 kreseb. Za života se mu nepodařilo prosadit a jeho dílo bylo takřka neznámé, ale po smrti se stal jednou z největších osobností světového výtvarného umění. Jediným člověkem, který v něj skálopevně věřil, byl jeho mecenáš Theo van Gogh, který se živil jako obchodník s obrazy a podporoval malíře, jimiž tehdejší umělecký svět opovrhoval. Díky němu vstoupila jména van Gogh, Monet a Gauguin do dějin. Hluboké přátelství obou sourozenců dokládají stovky osobních dopisů, které se dochovaly do dnešních dní. Vedle výjimečného nadání přispěla k mimořádné oblibě Vincenta van Gogha také jeho duše opředená tajemstvím mýtu a šílenství. Malíře totiž sužovala psychická porucha – možná vrozená, možná zapříčiněná popíjením absintu, možná způsobená jedovatými barvami. Nesmrtelný je příběh o tom, jak si Vincent v záchvatu po hádce se svým kolegou a přítelem Paulem Gauguinem uřízl ucho. Přestože se své problémy pokoušel řešit, jeho deprese se neustále prohlubovaly, až si nakonec sáhl na život. Theo, neschopný smířit se s bratrovou smrtí, zemřel o šest měsíců později…

Autorem mince je medailér MgA. Martin Dašek. Zatímco reverzní straně vévodí jeden z ikonických autoportrétů Vincenta Van Gogha, averz předkládá malířův předposlední obraz nazvaný Havrani nad obilným polem. Malba vyjadřuje stav umělcovy rozervané duše – krátce poté, co ji autor vytvořil, se v podobném poli postřelil a o dva dny později zemřel v náručí svého milovaného bratra. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrazový certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75740-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...