Zlatá půluncová pamětní medaile "Václav Havel" proof číslováno

Zlatá půluncová pamětní medaile "Václav Havel" proof číslováno

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2012
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Hold prvnímu českému prezidentovi.

Václav Havel (5. 10. 1936–18. 12. 2011), poslední československý a první český prezident,
definitivně opustil politiku v roce 2003, na konci svého posledního funkčního období. Mohl se tak opět začít věnovat své původní profesi dramatika. Vyzkoušel si také roli režiséra, když zfilmoval svou poslední hru Odcházení, napsanou po ukončení své politické kariéry.
Václav Havel byl jednou z nejvýraznějších postav českého disentu a symbolem Sametové revoluce, která způsobila pád komunistického režimu v Československu. Díky zásluhám o ni byl řadu let nominován na Nobelovu cenu za mír.
Prezidentem byl poprvé zvolen v prosinci roku 1989 a v tomto úřadě působil nepřetržitě až do roku 2003, kdy ho nahradil Václav Klaus.
Světovou proslulost si však Havel získal nejen jako politik a disident, ale také jako dramatik a jeden z nejznámějších autorů absurdního divadla.
Osobnost Václava Havla, člověka s velkými myšlenkami, byla již za jeho života symbolem něčeho, co někteří chápou a jiní odsuzují. Dramatické i politické dílo snad ani v široké mezinárodní společnosti nemůže působit jinak. V české společnosti se Havel setkával jak s nesmírným obdivem, tak s příkrým odsuzováním. Podivnou transmutací se stalo, že pravda a láska, ústřední heslo jeho příznivců a obdivovatelů, se v rukách jeho odpůrců stalo negativním pojmem. Jeho osobnosti to však neubírá na velikosti. Pro diskuzi a hledání pravdy se prostě stal opěrným symbolem, jakých má česká společnost velice málo. Hodně o něm již bylo napsáno a daleko více ještě napsáno bude.
Pravda a láska má mnoho výkladů a symbol Havel je navždy pomůže objevovat.

Hlavním motivem averzní strany je portrét Václava Havla, který je doplněn písmem v řádcích. Motiv reverzní strany zaujímá centrálně umístěný podpis Václava Havla, který je doplněn v opisu dvoujazyčným heslem: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.
Medaile vznikla ve spolupráci s nadací Dagmar a Václava Havlových - VIZE 97.
Zakoupením zlaté medaile přispíváte částkou 1000 Kč nadaci VIZE 97.

Limitovaný náklad 100 ks, číslováno.

Specifikace

Číslo
30730-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
Mgr.A Jan Hásek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...