Zlatá sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský stand

Zlatá sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský stand

Stav skladu
Na žádanku
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
50 ks
Orientační cena
Na žádanku
včetně DPH

Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Představujeme vám vlajkovou loď České mincovny. Počin vzniklý ze spolupráce dvou vynikajících umělců spojených s českou měnou. Autor českých bankovek Oldřich Kulhánek a autor české dvacetikoruny Vladimír Oppl spolu vytvořili čtyři unikátní medaile. Letos práci zesnulého Oldřicha Kulhánka převzala jeho dcera Klára Melichová. Vytvořila pro zákazníky České mincovny umělecké dílo mimořádné kvality a vysoké sběratelské hodnoty. Dílo, které v sobě dokonale snoubí výtvarný a sochařský um dvou předních českých umělců.

V roce 2014 vydáváme již pátou v řadě pamětních medailí inspirovaných českými bankovkami - zlatou sběratelskou medaili s portrétem Jana Amose Komenského na motivy české dvousetkoruny. Reverz sběratelské medaile odráží symboliku předávání znalostí a zkušeností - spojené ruce dítěte a dospělého, tolik rozvíjené Komenského myšlenky.

Jan Amos Komenský neproslul pouze jako pokrokový pedagog a spisovatel. Národ v Komenském spatřuje vlastence, který jej vřele miloval a který spolu s ním prožíval jeho utrpení po Bílé hoře. Komenského myšlenky dodávaly Čechům sílu v době plné beznaděje. Jan Amos Komenský byl, také coby poslední biskup jednoty bratrské, velmi zbožný, současně však byl ve své víře tolerantní a usiloval o porozumění mezi církvemi. Jeho úcta k humanismu, vědění a láska k pravdě daleko přesáhly svou dobu a nesou v sobě naléhavý odkaz všem generacím. Jeho dílo je považováno za ucelenou metodiku lidství.

Sběratelská medaile s portrétem Jana Amose Komenského, jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, vychází v limitovaném nákladu 50 kusů. Medaile jsou ručně číslované na hraně a ke každé obdrží zákazník certifikát ze Státní tiskárny cenin a autorský list z ručního papíru s vyobrazením medaile a podpisem obou autorů.

Medaile z České mincovny jsou ozdobou každé sbírky.. Na rozdíl od investičních mincí a slitků si drží svou hodnotu díky uměleckému zpracování a omezenému nákladu.

Příklad zhodnocení vaší investice do umělecky zpracovaného drahého kovu:

Zlatá medaile vydaná k uctění památky Václava Havla se za necelé dva roky zhodnotila o 20% i přes pokles ceny zlata na burze (v den emise se cena zlata pohybovala na úrovni 1 700 USD / oz). Zlatá medaile k 75. narozeninám Karla Gotta s pořadovým číslem 77 byla hned po vyprodání emise vydražena za 80 000 Kč (emisní cena byla stanovena na 55 000 Kč).

Rozhodnutí rozšířit své rodinné jmění o takovouto jedinečnou medaili je bezesporu sváteční událostí. Výjimečnost tohoto okamžiku může podtrhnout i účast na ražbě medaile v České mincovně, kterou vám nabízíme jako pozornost.

Zeptali jsme se autorky Kláry Melichové: Tvořit návrh pro jednu z nejdražších zlatých medailí u nás je velká zodpovědnost. Vnímala jste to tak během tvorby?

Klára Meilchová Zprvu mě to samozřejmě zaskočilo, když mě Česká mincovna oslovila s tímto návrhem. Ale když jsem zjistila, že to zvládnu vyřešit, tak jsem se do toho pustila. Zažila jsem však i krátký obtížnější okamžik, když jsem 28. ledna, v den výročí otcova úmrtí, návrh dokončovala. Z monitoru na mě koukal portrét Jana Amose Komenského a vedle jsem měla vystavenou tátovu fotografii. Tak jsem to brala opravdu tak, že mi to tu zbylo, abych to dokončila. Bylo to znamení.

 

Zlatá kilogramová sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský bude vyražena v přísně limitované sérii 50 ks ručně číslovaných na hranu.

 

Specifikace

Číslo
30907-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...