Zlatá sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský stand

Zlatá sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
50 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Představujeme vám vlajkovou loď České mincovny. Počin vzniklý ze spolupráce dvou vynikajících umělců spojených s českou měnou. Autor českých bankovek Oldřich Kulhánek a autor české dvacetikoruny Vladimír Oppl spolu vytvořili čtyři unikátní medaile. Letos práci zesnulého Oldřicha Kulhánka převzala jeho dcera Klára Melichová. Vytvořila pro zákazníky České mincovny umělecké dílo mimořádné kvality a vysoké sběratelské hodnoty. Dílo, které v sobě dokonale snoubí výtvarný a sochařský um dvou předních českých umělců.

V roce 2014 vydáváme již pátou v řadě pamětních medailí inspirovaných českými bankovkami - zlatou sběratelskou medaili s portrétem Jana Amose Komenského na motivy české dvousetkoruny. Reverz sběratelské medaile odráží symboliku předávání znalostí a zkušeností - spojené ruce dítěte a dospělého, tolik rozvíjené Komenského myšlenky.

Jan Amos Komenský neproslul pouze jako pokrokový pedagog a spisovatel. Národ v Komenském spatřuje vlastence, který jej vřele miloval a který spolu s ním prožíval jeho utrpení po Bílé hoře. Komenského myšlenky dodávaly Čechům sílu v době plné beznaděje. Jan Amos Komenský byl, také coby poslední biskup jednoty bratrské, velmi zbožný, současně však byl ve své víře tolerantní a usiloval o porozumění mezi církvemi. Jeho úcta k humanismu, vědění a láska k pravdě daleko přesáhly svou dobu a nesou v sobě naléhavý odkaz všem generacím. Jeho dílo je považováno za ucelenou metodiku lidství.

Sběratelská medaile s portrétem Jana Amose Komenského, jednoho z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů, vychází v limitovaném nákladu 50 kusů. Medaile jsou ručně číslované na hraně a ke každé obdrží zákazník certifikát ze Státní tiskárny cenin a autorský list z ručního papíru s vyobrazením medaile a podpisem obou autorů.

Medaile z České mincovny jsou ozdobou každé sbírky.. Na rozdíl od investičních mincí a slitků si drží svou hodnotu díky uměleckému zpracování a omezenému nákladu.

Příklad zhodnocení vaší investice do umělecky zpracovaného drahého kovu:

Zlatá medaile vydaná k uctění památky Václava Havla se za necelé dva roky zhodnotila o 20% i přes pokles ceny zlata na burze (v den emise se cena zlata pohybovala na úrovni 1 700 USD / oz). Zlatá medaile k 75. narozeninám Karla Gotta s pořadovým číslem 77 byla hned po vyprodání emise vydražena za 80 000 Kč (emisní cena byla stanovena na 55 000 Kč).

Rozhodnutí rozšířit své rodinné jmění o takovouto jedinečnou medaili je bezesporu sváteční událostí. Výjimečnost tohoto okamžiku může podtrhnout i účast na ražbě medaile v České mincovně, kterou vám nabízíme jako pozornost.

Zeptali jsme se autorky Kláry Melichové: Tvořit návrh pro jednu z nejdražších zlatých medailí u nás je velká zodpovědnost. Vnímala jste to tak během tvorby?

Klára Meilchová Zprvu mě to samozřejmě zaskočilo, když mě Česká mincovna oslovila s tímto návrhem. Ale když jsem zjistila, že to zvládnu vyřešit, tak jsem se do toho pustila. Zažila jsem však i krátký obtížnější okamžik, když jsem 28. ledna, v den výročí otcova úmrtí, návrh dokončovala. Z monitoru na mě koukal portrét Jana Amose Komenského a vedle jsem měla vystavenou tátovu fotografii. Tak jsem to brala opravdu tak, že mi to tu zbylo, abych to dokončila. Bylo to znamení.

 

Zlatá kilogramová sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský bude vyražena v přísně limitované sérii 50 ks ručně číslovaných na hranu.

 

Specifikace

Číslo
30907-630
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
85 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...