Zlatá uncová medaile Dalibor Janda proof

Cena (včetně DPH)
59 950 Kč
Stav skladu
Na žádanku
Číslo
31358-631
Sběratelská série


Slavíci ve zlatě

Sedmou a poslední hudební hvězdou, která rozšiřuje cyklus uncových zlatých medailí České mincovny Slavíci ve zlatě, je zpěvák, textař a skladatel Dalibor Janda. Prestižní hudební trofej získal třikrát v řadě a medaile vychází u příležitosti jeho 65. narozenin.

Když si mladý Dalibor Janda před jedním ze svých koncertů drnkal na kytaru novou melodii, ještě netušil, že právě pracuje na písni, která změní celý jeho život. O slova požádal textaře Jana Krůtu s tím, že si přeje text o autohavárii – sám totiž několikrát v životě boural, pokaždé naštěstí bez vážnějších zranění. Vznikly dvě verze, ale pořád to nebylo ono. Textař se proto rozhodl zpracovat vlastní zkušenost se smrtí kamaráda, kterého o život nepřipravilo auto, ale motorkářská vášeň: „Říkal si Hurikán, kluk jako ty, motorka vzlétla s ním, když dostal smyk, už měl být s dívkou svou, jak se sešeří, už bylo k lásce prostřeno na večeři.“ Píseň dostala název Hurikán a nejprve se objevila na malé desce jako druhá strana singlu Všechno na Mars. Prodalo se jí neuvěřitelných 150 tisíc výlisků, a není proto divu, že o dva roky později dala název debutovému albu. Fanoušci si pořídili přes tři sta osmdesát tisíc kusů, Dalibor získal Zlatou desku, stříbrného slavíka a později i tři Zlaté slavíky za sebou v letech 1986 až 1988. „Hurikán“ už mu navždy zůstal jako přezdívka.

Autorem výtvarného návrhu zpěvákovy pamětní medaile se stal přední portrétista MgA. Martin Dašek. Averz patří charismatické podobizně Dalibora Jandy a jeho jménu v opisu. Reverz pak předkládá originální koláž složenou z gramofonové desky, pneumatiky, kytary se dvěma krky a dynamicky pojatých nápisů HURIKÁN, ŽÍT JAKO KASKADÉR, ZLATÝ SLAVÍK a 1986-87-88.

Medaile vyražená z jedné trojské unce zlata vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 100 kusů. Každý z nich je ručně číslovaný na hraně. Nepřehlédněte také elegantní sběratelskou etuji.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999.9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31358-631
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
březen 2018
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna