1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová medaile Rozhledna Josefova věž na Kleti …
Zpět

Zlatá uncová medaile Rozhledna Josefova věž na Kleti proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 951 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30888-621
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rozhledny

Rozhledny se na území naší země těší zasloužené pozornosti díky své architektuře, ale především proto, že nabízí impozantní rozhled po mimořádných přírodních krásách. Každou takovou stavbu navíc provází zajímavé historické souvislosti. Právě proto patří těmto českým pokladům samostatná sběratelská série. V jejím rámci Česká mincovna představuje již druhý skvost, medaili Josefova věž na Kleti z ryzího zlata o váze jedné trojské unce.

Rozhledna Kleť, zvaná Josefova věž, se nachází na nejvyšší hoře chráněné krajinné oblasti Blanský les ve výšce 1083 m. n. m. v okrese Český Krumlov. Zbudování vyhlídkové věže inicioval majitel zdejšího panství a zapálený cestovatel, kníže Josef Jan Schwarzenberg, jehož jméno rozhledna nese. Projekt v letech 1822-1825 svěřil Janu Sallabovi a 18 metrů vysoká kamenná stavba ho vyšla na 5,5 tisíce zlatých. Nejprve ji využívali pouze vybraní hosté a knížecí návštěvy, veřejnosti byla zpřístupněna až od druhé poloviny 19. století.

V roce 1872 přibyl k věži domek pro hajného, v roce 1925 byl přestavěn na Tereziinu horskou chatu, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenbergu. Posléze zde byly vybudovány dva vysílače a hvězdárna. V zimě i v létě lze k návštěvě rozhledny využít 1 752 metrů dlouhé lanovky. V letech 2008 a 2009 byla rozhledna rekonstruována. Nabízí pohled na Třeboňskou a Českobudějovickou pánev, Novohradské hory, část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi a za příznivého počasí i rakouské Alpy s masivem Dachsteinu.

Zlatá medaile s motivem Kleti je dalším mistrovským počinem Luboše Charváta. Averz věnoval vyobrazení pohledu na Josefovu věž a Tereziinu chatu. Reverz pak nabízí panorama Šumavy s vyznačenými geografickými body a obcí Chvalšiny v popředí. Nenechte si ujít další kousek do numismatické sbírky – medaile je limitovaná pouhými 300 ks! Podívejte se také na elegantní dřevěnou etui, kterou najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
30888-621
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
červenec 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna