Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová medaile Rozhledna Krásenský vrch proof
Zpět

Zlatá uncová medaile Rozhledna Krásenský vrch proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 926 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31019-621


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rozhledny

Po vyhlídkových věžích Cvilín a Žalý zpestří v roce 2015 Česká mincovna oblíbenou sérii Rozhledny o další mimořádnou stavbu – vyhlídkovou věž s poetickým názvem Krásenský vrch, které je věnována investiční medaile z ryzího zlata o hmotnosti jedné trojské unce v mimořádné kvalitě proof.

Impozantní rozhledna Krásenský vrch je jedním z mála pozitivních následků hospodářské krize 30. let 20. století v Československu – veřejnosti se otevřela v roce 1935. O její výstavbě bylo rozhodnuto mimo jiné proto, aby místní obyvatelé měli zajištěn alespoň nějaký příjem a aby se zvýšil cestovní ruch v okolí nedalekých lázeňských měst Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Rekonstruovaná rozhledna je v současnosti oblíbená turisty stejně jako v dobách své největší slávy. Všimli si jí také filmaři – věž si „zahrála“ vězení ve filmu Andělská tvář režiséra Zdeňka Trošky. Na základě hlasování čtenářů byla také v roce 2011 s přesvědčivým náskokem před ostatními kandidáty zvolena Nejkrásnější rozhlednou Česka.

Výtvarné podoby zlaté uncové medaile Rozhledna Krásenský vrch se zhostil pedagog a umělec Josef Oplištil. Dominujícím prvkem reverzu i averzu je věrně zpodobněná rozhledna s nápaditě použitým detailem schodiště. To přechází na líci v kružnici s nápisem „ROZHLEDNA KRÁSENSKÝ VRCH“. Rubová strana myšlenku dotahuje do finále, když v soustředěných kolech v náznacích vrstevnice uvádí názvy okolních vrchů „LYSINA“, „VLADAŘ“ a „PODHORNÍ VRCH“. Na horizontu se pak v dáli skví „KRUŠNÉ HORY“ a „KLÍNOVEC“. Umělecké dílo s velkým investičním potenciálem osloví nejen numismatiky, ale také milovníky unikátů naší země, mezi něž rozhledna Krásenský vrch rozhodně patří. Emise je striktně limitována pouhými 300 kusy! V nabídce České mincovny naleznete také elegantní dřevěnou etui, kam můžete svou sbírku uložit.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
31019-621
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
prosinec 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna