Shop Roku 2018
Shop Roku 2018
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová medaile Rozhledna Štěpánka proof
Zpět

Zlatá uncová medaile Rozhledna Štěpánka proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 939 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30877-621
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rozhledny

Česká mincova navazuje sérií Rozhledny na oblíbenou řadu medailí Hrady a zámky. Vyhlídkové stavby jsou národní architektonické skvosty a právem patří mezi nejpopulárnější turistické cíle v Česku. Série Rozhledny se stane nádhernou připomínkou světové výjimečnosti české architektury. Každou emisi nabízí Česká mincovna ve třech variantách: zlaté uncové, zlaté čtvrtuncové a stříbrné uncové.

Zlatá uncová medaile Rozhledna Štěpánka je první ze 12 emisí svého druhu, které budou vycházet po čtyři roky, vždy po třech. Každá tato pamětní medaile ponese rukopis některého ze tří význačných českých medailérů - Jana Háska, Luboše Charváta a Josefa Oplištila. Výsledkem je sběratelská série s vysokou uměleckou hodnotou. Investice do zlata je odjakživa prokazatelně nejlepší způsob, jak zhodnotit své peníze.

Rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Příchovickém hřebeni se pyšní titulem nejstarší rozhledna v Jizerských horách. Kamenná novogotická stavba je pojmenována po arcivévodovi Štěpánovi, který v těchto místech pobýval, když dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Výstavba Rozhledny Štěpánka započala v roce 1847, její stavba však záhy ustala. Dokončena byla až roku 1892, při dostavbě přibyla osmiboká věž z cihel a z pískovce. Mladší historii pak připomínají trosky kamenného válečného kříže, který byl údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války. Štěpánka se pyšní výškou 24 metrů a dechberoucím výhledem na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, malebnou roztroušenou zástavbu horských chalup i přehradu Souš a horu Jizeru v pozadí.

Na averzní straně medaile je vyobrazena Rozhledna Štěpánka, spolu s rokem dostavby 1892 a nadmořskou výškou 958 m n. m. Na reverzní straně se nachází reliéf vrchu Hvězda a Kořenova, obce rozkládající se na jeho úpatí, která leží na malebném rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Autorem averzní i reverzní strany je Mgr. A. Jan Hásek, který s Českou mincovnou spolupracuje již od roku 2010 a význačně se podílel i na oblíbené sérii Hrady a zámky. Zlatá uncová investiční medaile Rozhledna Štěpánka vychází v limitované sérii 300 ks. Jejím zakoupením získáte uměleckou perlu, první medaili z nové unikátní řady České mincovny. Celou svou sbírku můžete poté uložit do luxusní etue z tmavého dřeva.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
30877-621
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
březen 2014
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna