Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová medaile Rozhledna Žalý proof
Zpět

Zlatá uncová medaile Rozhledna Žalý proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 931 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31012-621


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rozhledny

Když se řeknou Krkonoše, vybaví se většině z nás Sněžka, Harrachov či národní park KRNAP. Pohoří má však i další unikáty, mezi něž bezesporu patří rozhledna Žalý – jediná krkonošská kamenná vyhlídková věž. Její dech beroucí výhledy Českou mincovnu oslovily natolik, že se stavbě rozhodla věnovat další emisi z oblíbené série Rozhledny. Medaile Rozhledna Žalý z ryzího zlata o váze jedné unce je první ražbou tohoto cyklu v roce 2015, kterou během roku doplní Krásenský vrch a Cvilín. Vyhraďte si pro ně místo ve svých sbírkách již nyní!

Rozhledna Žalý je dominantou zalesněného vrchu Přední Žalý a stojí ve výšce 1061 metrů nad mořem. Její původ sahá do roku 1836, kdy hrabě Jan Harrach nechal vystavět původní dřevěnou konstrukci. O 53 let později bylo dřevo nahrazeno železem a krátce nato byla přistavěna dřevěná vyhlídková restaurace. Ani to však neměla být konečná podoba rozhledny. Tu stavba získala až roku 1892, kdy byla přebudována na jedinou kamennou rozhlednu v Krkonoších. Rozhledna Žalý se v tomto stavu dochovala dodnes a pyšní se výškou 18 metrů. Návštěvníci se k ní snadno dostanou po červené turistické značce z Benecka, ti pohodlnější pak pomocí sedačkové lanovky z Herlíkovic. V každém případě se jim naskytne pohled na mimořádná panoramata Krkonoš, Jizerských i Orlických hor a Českého ráje.

Autorství zlaté uncové medaile Rozhledna Žalý náleží českému medailérovi MgA. Janu Háskovi. Uváženost této volby dokazuje okouzlující zpracování rubové i lícové strany obzvláště vynikající ve špičkové kvalitě proof. Averzu medaile vévodí plastika rozhledny, která je věrnou kopií skutečné předlohy. Reverz nám umožňuje nahlédnout do krajiny v okolí rozhledny. Ke koupi medaile vyzývá jak vysoká umělecká hodnota medaile, tak její lákavý investiční potenciál. Nepromarněte šanci dát svým finančním rezervám nádhernou podobu. Náklad čítá pouhých 300 kusů! Svou drahou sérii můžete uložit do luxusní dřevěné etue.

 

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
31012-621
Emisní náklad
300 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna