Zlatá uncová mince Alžběta Bavorská - Sissi proof

Zlatá uncová mince Alžběta Bavorská - Sissi proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2017
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Orientační výkupní cena produktu je 37 953 Kč. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Osudové ženy

Muži z celé Evropy po ní toužili, ženy jí záviděly – taková byla na první pohled Alžběta Bavorská, která do dějin vstoupila jako „Sissi“. Život císařovny, které náleží druhá uncová zlatá mince České mincovny z cyklu Osudové ženy, však nebyl žádnou romantickou pohádkou.

Když se německá princezna stala manželkou císaře Františka Josefa I., nebyla připravená na to, co si pro ni rakouský dvůr přichystal. Vytížený manžel, který vládl ohromné mnohonárodnostní říši, měl na svou choť jen málo času a přísná tchyně se nespoutanou šestnáctiletou dívku snažila sešněrovat pravidly dvorské etikety. Sissi se sice navenek podvolila a dokonale zapadla mezi smetánku 19. století, ale uvnitř zůstala svéhlavá. Výtkám navzdory jezdila na koni, byla stále někde na cestách a vyjadřovala svou nepříliš žádoucí lásku k Uhrám. Nešťastný dvojí život, který doprovázela řada osobních tragédií, však Sissi způsoboval deprese a další psychické potíže. Byla posedlá svým zevnějškem a chorobné hladovění kombinovala s nepřiměřenou fyzickou námahou. Milovala pohyb a cvičení a několikrát denně se nechávala vážit. Při výšce 172 centimetrů její váha nikdy nepřekročila 50 kilogramů, přičemž 5 z toho tvořily její pěstěné vlasy. Péči o ně věnovala každý den několik hodin a její královsky placená dvorní kadeřnice musela vždy spočítat, kolik vlasů zůstalo na hřebenu. Přestože se do sebe Sissi s Františkem Josefem zamilovali na první pohled, jejich vztah časem ochladl – císařovna svému muži dokonce posvětila vztah s milenkou. Jejich láska se však nevytratila. Když Sissi shodou nešťastných okolností zemřela rukou italského anarchisty, panovník se z její smrti nikdy zcela nevzpamatoval.

Reverzní strana mince z dílny nadaného medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., je beze zbytku věnována portrétu císařovny s detailně propracovaným komplikovaným účesem. Opis uvádí celé její jméno a přezdívku ALŽBĚTA BAVORSKÁ – SISSI. Krásu panovnice podtrhují korunka, závoj a náhrdelník. Averz mince pak patří nominální hodnotě 50 DOLLARS (NZD), jménu a portrétu královny Alžběty II. a roku emise 2017 – tedy atributům poskytovatele licence pro vydávání mincí České mincovny, kterým je ostrov Niue.

Po bájné antické krásce Heleně Trojské a císařovně Sissi se na zlatých mincích z cyklu Osudové ženy objeví například ještě opěvovaná Ema Destinnová.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75307-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...