Shop Roku 2018
Shop Roku 2018
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová mince Gorilí povídání proof
Zpět

Zlatá uncová mince Gorilí povídání proof

Cena (osvobozeno od DPH)
45 950 Kč
1 784 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75141-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 43 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

V roce 2015 uplynulo neuvěřitelných 50 let od prvního odvysílaného Večerníčku. Tato jedinečná česká tradice se otevřela roku 1965 příběhem O klukovi a kometě a postupně se z televizní pohádky na dobrou noc vyvinul evropský unikát. Za pět pestrých dekád vzniklo na Kavčích horách 370 večerníčkových cyklů, které jsou přehlídkou proslulého českého literárního, scénáristického, výtvarného a režijního umu. Nejinak je tomu i u nového seriálu, jenž nás zavádí mezi naše nejbližší zvířecí příbuzné – lidoopy. Gorilí povídání pochází z autorské dílny osvědčeného Václava Chaloupka a patří mu další emise České mincovny ze série Večerníček slaví 50 letinvestiční mince 50 NZD o hmotnosti jedné unce.

Režisér Václav Chaloupek tentokrát objevil námět k poutavému večerníčkovému vyprávění v pražské ZOO, kde ho k natočení třináctidílného seriálu inspirovala gorilí rodinka: maminka Kijivu, tatínek a vůdce stáda Richard, rozpustilí gorilí kluci Kiburi a Nuru a také tetička Kamba, která se jako jediná narodila v Africe. Díky tomu může gorilám povídat veselé pohádky o jejich domovině a ostatních obyvatelích černého kontinentu. Postupně tak atraktivním způsobem nejen gorilám, ale hlavně dětem představí Kamba zebry, slony, nosorožce, antilopy, lachtany, buvoly, prasata bradavičnatá, paviány či žirafy.

Večerníček Gorilí povídání měl premiéru v roce 2015 v rámci oslav 50 let vysílání Večerníčku Českou televizí. Režisér a autor Václav Chaloupek, jehož předchozí seriály o zvířatech si získaly velkou oblibu u všech generací diváků, natáčel jednotlivé díly v ZOO Praha i přímo v Africe.

Večerní televizní exkurze do říše exotických zvířat připraví divákům mnoho krásných rodinných okamžiků. Nejcennější vzpomínky můžete nyní uchovat také prostřednictvím mince 50 NZD s motivem gorilí tetičky Kamby a jejího malého synovce Nuru. Oba roztomilé hrdiny ztvárnila na reverzu mince vynikající medailérka Irena Hradecká, DiS. Koncept doplňuje logo České televize a Zoologické zahrady hlavního města Prahy. Autorka se ujala rovněž zpracování averzu, který nese atributy emitenta. Mince představuje jistotu bezpečně uložených finančních rezerv a zároveň originální umělecké dílo pro Vaše sbírky. Jedinečné uncové mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75141-611
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
prosinec 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD