Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová mince Maxipes Fík proof
Zpět

Zlatá uncová mince Maxipes Fík proof

Cena (osvobozeno od DPH)
45 950 Kč
1 768 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75136-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 43 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

Na vtipných protikladech je založeno množství filmových klenotů. Laskavý český humor pojal tento osvědčený model po svém, a tak se roku 1975 na obrazovce objevila malá holčička jménem Ája a její obrovský dobrácký kamarád Maxipes Fík. Povedená dvojka těší diváky již celých čtyřicet let v rámci televizních pohádek na dobrou noc, kterým nikdo neřekne jinak než Večerníček. I tento animovaný kluk letos slaví velké jubileum – nádherných 50 let existence. Mezi mnoha gratulanty pochopitelně nechybí ani Česká mincovna, jež věnovala Večerníčkovi mimořádnou sérii zlatých mincí. Jednou z nich je i unikátní zlatá půluncová mince 50 NZD patřící právě oblíbenému Maxipsu Fíkovi.

Maxipes Fík je původní český animovaný večerníček, který baví malé i velké od roku 1975. Osobitý scénář k němu napsal Rudolf Čechura, výtvarnou podobu mu dal Jiří Šalamoun a hudbu složil Petr Skoumal. Hlas Fíkovi i ostatním hrdinům propůjčil jedinečný Josef Dvořák. Celkem byly natočeny dvě série, Maxipes Fík v roce 1975 a Divoké sny Maxipsa Fíka o tři roky později. Každá z nich čítá 13 veselých dílů, jež vypráví příhody holčičky Áji a jejího přerostlého psího kamaráda

Toho přinesl domů jako štěně Ájin tatínek a pojmenoval ho Rek. To se však malé Áje špatně vyslovovalo a Reka proto přejmenovali na Fíka. Pejsek rostl jako o závod, zanedlouho mu byla malá nejen krabice, ale i bouda. Zastavil se až v momentu, kdy vypil celý sud piva. A protože se naučil mluvit, bylo o vtipné zápletky postaráno.

Díky zlaté uncové minci 50 NZD Maxipes Fík oživí Vaše kolekce nejen moderní ražba s atraktivním motivem, ale také promyšlená investice. Autorkou obou stran mince je nadaná medailérka Irena Hradecká, DiS., která pro reverz zpracovala Maxipsa Fíka a jeho kamarádku Áju na procházce v přírodě podle předlohy Jiřího Šalamouna. Averz patří atributům emitenta a nominální hodnotě 50 NZD. Limitovaný náklad je připraven uspokojit jen 50 nejrychlejších sběratelů, neotálejte tedy s nákupem! Jedinečné uncové mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75136-611
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
srpen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD