Zlatá uncová mince Osudové ženy Amelia Earhart proof

Zlatá uncová mince Osudové ženy Amelia Earhart proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2021
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Osudové ženy

Jako šestá osudová žena, kterou připomíná zlatá mince z volného cyklu České mincovny, se představuje odvážná průkopnice letectví Amelia Earhartová.

Už odmalička bylo jasné, že Amelia nebude jako ostatní dívky – namísto panenek si totiž raději hrála se vzduchovkou. Za první světové války ošetřovala raněné vojáky a v pouhých 24 letech si pořídila své první letadlo. Létání zcela propadla a stanovila si ty nejvyšší mety. Roku 1928, to jí bylo 30 let, přeletěla jako první žena Atlantský oceán, o dva roky později překonala ženský rychlostní rekord a v 35 letech se vydala přes Atlantik znovu, tentokrát sólově. To jí však nestačilo a ve 40 letech začala plánovat velkolepou výpravu kolem světa. Prostředkem k dosažení snu se jí měl stát letoun Lockheed Model 10 Electra a po jejím boku stanul navigátor Fred Noonan. 1. června 1937 odstartovali z Miami, cíle však nikdy nedosáhli – 2. července se po nich slehla zem. Prezident Roosevelt za pilotkou vyslal americké námořnictvo včetně letadlové lodi, ale pátrání bylo bezúspěšné. Osud výpravy se stal záhadou – umírněné teorie hlásaly, že se letoun porouchal a posádka zahynula při pádu, milovníci konspirací tvrdili, že let byl pouhou zástěrkou pro špionáž a letce popravili Japonci. Dle nejnovějších výzkumů však statečná pilotka napsala poslední kapitolu svého životního příběhu jako trosečnice na pustém ostrově. Ať už byl její skutečný konec jakýkoli, nic nezmění na tom, že se stala národní hrdinkou a inspirací pro generace žen, které kráčely v jejích stopách.

Medailér Vojtěch Dostál, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Amelie Earhartové s typickým krátkým účesem a přidal motiv točící se vrtule. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, který je poskytovatelem zahraniční licence pro vydávání mincí České mincovny – tedy nominální hodnotě 50 DOLLARS (NZD), jménu a profilu královny Alžběty II. a roku emise 2021.

Zlatá mince o hmotnosti jedné trojské unce vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75918-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...