Zlatá uncová mince Osudové ženy - Kleopatra proof

Zlatá uncová mince Osudové ženy - Kleopatra proof

Stav skladu
Nyní nedostupné
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
200 ks
Cena
64 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Osudové ženy

Čtvrtá emise z cyklu České mincovny Osudové ženy se vrací do časů antiky. Zlatá mince o hmotnosti jedné trojské unce je věnována vládkyni Nilu Kleopatře.

Egyptská královna Kleopatra z řecko-egyptské dynastie Ptolemaiovců vstoupila do dějin jako charismatická žena, která si okolo prstu omotala nejmocnější muže starověku. Zprvu tím své zemi zajistila suverenitu a nezávislost na všemocném Římu. Později ale její rozhodnutí přivedla tisíciletou egyptskou říši do záhuby. Přestože je často vykreslována jako krásná a protřelá svůdnice, které podlehli Julius Caesar i Marcus Antonius, ve skutečnosti jí k dosahování politických cílů sloužil také pronikavý intelekt. Oproti svým předkům se spíše než za Řekyni považovala za Egypťanku. Byla vzdělaná v matematice, filozofii či astronomii a ovládala mnoho jazyků. Oživovala staré egyptské tradice, pozvedla nilské hospodářství a neváhala osobně velet válečné flotile. Její smrt se stala stejně legendární jako její život – před ponížením z rukou dobyvatele Octaviana dala přednost hadímu uštknutí. Spolu s Kleopatrou zemřel také mocný Egypt, který se stal pouhou římskou provincií…

Reverzní straně pamětní mince z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., vévodí Kleopatřin portrét. Královnin půvab je podtržen charakteristickým líčením a exotickým účesem, který se v průběhu Kleopatřina pobytu v Římě stal módním hitem starověkého světa. Opis KLEOPATRA je vtipně řešený – písmena A mají podobu egyptských pyramid. Averzní strana mince pak patří nominální hodnotě 50 DOLLARS (NZD), jménu a portrétu královny Alžběty II. a roku emise 2019 – tedy atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí.

Cyklus Osudové ženy bude pokračovat i v roce 2020 – z dalekých končin se vrátí do Čech a připomene 200. výročí narození Boženy Němcové.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75570-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...