Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová mince Víla Amálka proof
Zpět

Zlatá uncová mince Víla Amálka proof

Cena (osvobozeno od DPH)
45 950 Kč
1 768 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75144-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 43 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

V naší zemi ji zná každý – malé děti i dospělí. Všem totiž víla Amálka během večerů zpestřovala dětství svými blonďatými vlásky a laskavými skutky. Málokdo by řekl, že je této éterické animované krásce letos neuvěřitelných čtyřicet let. Česká mincovna zvolila originálníformu gratulace – zlatou uncovou minci 50 NZD Víla Amálka ve špičkové kvalitě proof.

Oblíbený kreslený seriál měl premiéru roku 1975 a ihned si získal srdce dětských diváků. Amálka se narodila z mlhy, prohlédla se ve studánce, zjistila, jak je krásná, a vydala se vstříc nádherným dobrodružstvím, během nichž pomáhala kamarádům a těšila je svým tanečkem. Na svých cestách se setkává s beránkem Kudrnou, loupežníkem Vešmyškou, mužíkem Trnečkem, oříškovým panáčkem, vodníkem Kebulem, Kordulkou, Širokou bábou a dalšími, které tak dokonale vykreslil spisovatel Václav Čtvrtek.

Večerníčku bylo natočeno celkem třináct dílů a za jejich úspěchem stál zkušený tým. Režisér Václav Bedřich, jenž předtím vdechl život Makové panence, Maxipsu Fíkovi či Bobovi a Bobkovi, si práci na novém večerníčku skutečně užil. Vílu Amálku nejen režíroval, ale také sám nakreslil. Příběhy podkresluje znamenitá hudba Jiřího Kolafy a světem vílích kouzel nás svým nezaměnitelným hlasem provází Jiří Hrzán. Pro tehdy Československou televizi vyrobil Říkání o víle Amálce Krátký film, Studio bratři v triku.

Nezapomenutelné chvíle radosti, jimiž jsme společně s vílou Amálkou tolikrát protancovali, jsou nyní zvěčněny v ryzím zlatě o hmotnosti jedné unce v podobě půvabné Smart mince. Ta otevírá atraktivní sběratelskou sérii, jež vzniká při příležitosti 50. narozenin Večerníčka. Autorkou mince je nadaná medailérka Irena Hradecká DiS. Na reverzu se setkáváme s Amálkou v jeřabinovém zátiší, které je doplněno textem ŘÍKÁNÍ O VÍLE AMÁLCE. Averz pak nese atributy emitenta. Nová emise je uváženou investicí a výjimečnou nostalgickou vzpomínkou. Ozdobí vaše sbírky a kouzelným způsobem uloží vaše finanční rezervy. Emise je striktně limitována pouhými 50 kusy! Jedinečné uncové mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

 

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75144-611
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD