Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2022 proof

Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2022 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Zlaté dukáty patří ke stěžejním produktům České mincovny. V roce 2022 se na ražbách, které udělají radost sběratelům, vlastencům i každému, kdo hledá originální a hodnotný dárek, znovu objevuje svatý Václav.

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám král Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava – patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby. V Evropě budily důvěru a českým zemím dodávaly prestiž. Závazná hmotnost každého dukátu byla stanovena na 3,49 g a ryzost použitého zlata na 986/1000. Postupně se začaly objevovat i nejrůznější násobky – od dvoudukátu po stodukát – a dukáty zůstaly legálním platidlem ještě po několik staletí. Dukátové mince byly raženy také za první republiky, kdy se z nich stal oblíbený dárek pro nejrůznější významné události, a k poslednímu pokusu o obnovení jejich ražby došlo v roce 1951. Na tuto tradici navazují nové zlaté dukáty České mincovny, které jsou opět věnovány osobnosti legendárního přemyslovského knížete.

Averzní strana zlatého dukátu, který je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá svatého Václava v podobě rytíře s přilbou, pláštěm a korouhví, na které je vyobrazena plamenná orlice. Texty na averzu uvádějí SV. VÁCLAV – 1-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak beze zbytku vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří ještě letopočet 2022.

Nedílnou součástí každé ražby je unikátní certifikát pokrytý vrstvou ryzího zlata.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31774-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...