Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2022 proof

Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2022 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Nový zlatý pětidukát svatého Václava, který Česká mincovna vyrazila v roce 2022, osloví sběratele, investory i každého, kdo hledá opravdu hodnotný dárek.

Přemyslovský kníže Václav, který vládl v 10. století, proslul jako mírumilovný panovník obdařený řadou ctností, mezi nimiž vynikaly rytířskost, mravnost a zbožnost. Pěstoval víno a obilí pro svaté přijímání, pečoval o chudé a budoval církevní stavby – například pražskou rotundu svatého Víta, předchůdkyni stejnojmenné katedrály. České zemi se pod Václavovou vládou dařilo a poté, co zahynul rukou svého bratra Boleslava, se stal jedním z nejoblíbenějších svatých a patronem naší vlasti… Není divu, že mu generace, které následovaly, vzdávaly hold nejrůznějšími způsoby – například prostřednictvím zlatých dukátů, které nechávali razit nejen čeští králové, ale také českoslovenští ministři financí. Proslulé prvorepublikové Svatováclavské dukáty sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Stejným způsobem se uplatní i novodobé dukátové ražby České mincovny.

Medailér Mgr. Petr Horák umístil na reverzní stranu zlatého pětidukátu svatou relikvii v podobě lebky knížete Václava s korunou. Okolní výjevy – rytířská přilbice, hrozen vína, obilné klasy, rotunda a ruka krmící nemohoucího – přitom odkazují na výše uvedené ctnosti svatého Václava. Texty na averzu uvádějí SV. VÁCLAV – 5-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak beze zbytku vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří ještě letopočet 2022.

Každý pětidukát je ručně číslovaný na hraně a opatřený unikátním číslovaným certifikátem pokrytým vrstvou ryzího zlata.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31776-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...