Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2023 proof

Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2023 proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Zlatý 5-dukát vychází v roce, kdy si připomínáme 100. výročí zahájení vydávání prvorepublikových Svatováclavských dukátů. Při té příležitosti dostal zbrusu nový reliéf.

Nový zlatý pětidukát svatého Václava, který Česká mincovna vyrazila v roce 2023, osloví sběratele, investory i každého, kdo hledá opravdu hodnotný dárek.

Přemyslovský kníže Václav, který vládl v 10. století, proslul jako mírumilovný panovník obdařený řadou ctností, mezi nimiž vynikaly rytířskost, mravnost a zbožnost. Pěstoval víno a obilí pro svaté přijímání, pečoval o chudé a budoval církevní stavby – například pražskou rotundu svatého Víta, předchůdkyni stejnojmenné katedrály. České zemi se pod Václavovou vládou dařilo a poté, co zahynul rukou svého bratra Boleslava, se stal jedním z nejoblíbenějších svatých a patronem naší vlasti… Není divu, že mu generace, které následovaly, vzdávaly hold nejrůznějšími způsoby – například prostřednictvím zlatých dukátů, které nechávali razit nejen čeští králové, ale také českoslovenští ministři financí. Proslulé prvorepublikové Svatováclavské dukáty sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Stejným způsobem se uplatní i novodobé dukátové ražby České mincovny.

Averzní strana zlatého pětidukátu, který je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá svatého Václava v podobě mučedníka. Výjev z jeho skonu inspirovala perokresba z Velislavovy bible. Texty na averzu uvádějí ZAVRAŽDĚNÍ SV. VÁCLAVA – 5-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří letopočet 2023 a text proslulého chorálu: SVATÝ VÁCLAVE, VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ… NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM

Každý pětidukát je ručně číslovaný na hraně a opatřený unikátním číslovaným certifikátem pokrytým vrstvou zlata.

Specifikace

Číslo
31882-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
17,45 g
Průměr
34 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...