Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Ludvík Svoboda proof

Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Ludvík Svoboda proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2017
Emisní náklad
500 ks
Cena
8 690 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Českoslovenští prezidenti

Sedmým československým prezidentem, kterého představuje cyklus zlatých dukátů České mincovny, je Ludvík Svoboda – muž, který byl u všech zlomových událostí naší vlasti 20. století.

Ludvík Svoboda se stal hlavou Československa v osudovém roce 1968. Jeho prezidentský příběh se však začal psát již mnohem dříve. Za první světové války se stal legionářem a bojoval u Zborova, prožil sibiřskou anabázi a zahájil kariéru prvorepublikového důstojníka. Po mnichovském diktátu odešel do zahraničí a stal se velitelem československé vojenské skupiny. Své muže dovedl až do Sovětského svazu. Tam k němu představitelé Kremlu přistupovali s nedůvěrou a v jednu chvíli ho od popravy dělily pouhé hodiny. Prokázal jim však svou integritu, loajalitu a odhodlání. Bylo mu umožněno bojovat za svou vlast a tažení, které zahájil v Buzuluku, zakončil na postu velitele 1. československé samostatné brigády v Praze. Následovala řada vzestupů a pádů – po únorovém převratu se stal ministrem obrany, aby byl vzápětí odklizen do JZD ve své rodné vísce. V době vrcholícího Pražského jara v něm pak reformní komunisté našli ideálního prezidenta měnící se země. Naděje na změnu však zmařil vpád vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Novopečený prezident se na jednu stranu vzepřel sovětské zvůli, na druhou nebyl schopen zabránit nástupu normalizačního režimu. Přes podlomené zdraví byl nakonec zvolen hlavou státu ještě jednou, ale ne nadlouho – roku 1975 byl potupně zbaven úřadu a svůj život dožil v ústraní.

„Ploše averzní strany dominuje portrét Ludvíka Svobody, ve kterém se odráží zodpovědnost, starost a tíha jeho životního údělu. Generálská uniforma připomíná jeho významnou činnost v období dvou světových válek, kdy si získal respekt u nás i v Moskvě,“ říká autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Nápisy na averzu uvádějí prezidentovo jméno a životní data 1895–1979 spolu s nápisy PRAŽSKÉ JAROVPÁD VOJSK VARŠAVSKÉ SMLOUVY. Reverzní strana nese dobový státní znak, území republiky, na kterou z pěti směrů útočí spřátelené armády, opis PREZIDENT ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY a letopočty 1968–1975, které vymezují prezidentovo funkční období.

Zlatý dukát je uložen do balení v podobě knížky s kresbami, fotografiemi a odborným textem předního historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., který vám přiblíží osudy Ludvíka Svobody. Pro numismatiky-patrioty je připraven také úložný box pro devět tematických blistrů, které stylově a bezpečně uloží exkluzivní ražby této oblíbené sady.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31230-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...