Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Zlatý dukát Národní hrdinové - Josef Štemberka proof
Zpět

Zlatý dukát Národní hrdinové - Josef Štemberka proof

Cena (včetně DPH)
8 450 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31337-611
Sběratelská série


Národní hrdinové

Lidická tragédie otřásla světem. V České republice bychom jen těžko našli někoho, kdo o této obci neslyšel, ale málokdo zná konkrétní osudy jednotlivých obyvatel. Zlatý dukát České mincovny z cyklu Národní hrdinové připomíná příběh lidického pátera Josefa Štemberky.

Nestává se příliš často, aby se někdo stal hrdinou poté, co překročil sedmdesát let. A nestává se také příliš často, aby byl za hrdinu v tomto věku prohlášen duchovní, který do té doby žil život příliš se nevymykající životu venkovského faráře. Je to však případ Josefa Štemberky, který po 33 let působil jako římskokatolický kněz na faře v Lidicích u Kladna. Páter Štemberka představoval klíčovou osobnost obce. Řadu svých farníků v lidickém kostele sv. Martina pokřtil, oddal nebo vyprovodil na poslední cestu na lidický hřbitov. Vedle toho vyučoval lidické děti náboženství, do farní kroniky zaznamenával události z historie obce a ve volném čase hrával s lidickými muži karty. Po dovršení 73 let měl páter Štemberka odejít do zaslouženého důchodu. Lidice chtěl v květnu 1942 opustit a chystal se vrátit do rodného městečka. Když se však dozvěděl, co chystají nacisté učinit s vesnicí, kde po tři desetiletí sloužil, odmítl nabídku na záchranu a doprovodil své farníky před hlavně popravčí čety. Sám byl pak zastřelen jako jeden z posledních. Svojí hrdinskou smrtí, kterou si zvolil místo poklidného života v důchodu, naplnil nejen své kněžské poslání, ale i lásku k rodné zemi…

Dukát nese charakteristický rukopis akademického sochaře Jiřího Dostála. „Lícové straně dominuje čelní portrét posledního lidického faráře doplněný rozprostřeným vymatovaným křížem. Josef Štemberka totiž jako dobrý pastýř pokřižoval před zastřelením každého z lidických mužů – naposledy sám sebe. Také v horní části rubové strany je připomenut kříž – tentokrát v podobě lidického pomníku, který je symbolem utrpení,“ vysvětluje medailér. Texty na obou stranách dukátu uvádějí následující: P. (páter) JOSEF ŠTEMBERKA – DOBRÝ PASTÝŘ – 1869 PECKA – ZASTŘELEN SE 173 MUŽI – 1942 LIDICE.

Dukát je uložen do výpravného balení, které obsahuje odborné pojednání renomovaného historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že svou kolekci si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslo
31337-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
srpen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna