Zlatý dukát Národní hrdinové - Irena Bernášková proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Irena Bernášková proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2021
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Cyklus Národní hrdinové představuje svou třetí ženu, která se obětovala pro vyšší dobro. Zlatý dukát České mincovny vzdává hold odbojářce Ireně Bernáškové.

Jelikož nacisté po zřízení protektorátu ovládli všechny sdělovací prostředky a využívali je k šíření své propagandy, objektivním zdrojem informací se stal ilegální tisk. Nejvýznamnějším periodikem odboje se stal časopis V boj, který vznikl hned v jarních měsících roku 1939. Na jeho vydávání se podílela řada významných umělců – například Jaroslav Seifert do něj psal protiokupační básně. O výtvarnou stránku věci se staral malíř a grafik Vojtěch Preissig, jenž za první světové války působil v zahraničním odboji. Když gestapo v závěru roku 1939 zlikvidovalo první vydavatelskou garnituru časopisu V boj, pokračovaly v jeho vydávání dvě skupiny, aniž by o sobě navzájem věděly. První skupinu tvořili důstojníci z odbojové organizace Obrana národa. Představiteli druhé skupiny byli Vojtěch Preissig a jeho dcera Irena Bernášková, která se záhy stala hlavní osobností redakce, jež byla podle místa působení označována za spořilovskou. Přestože po „Ince“ intenzivně pátralo gestapo, podařilo se jí vydat desítky čísel časopisu. Nakonec však byla zatčena s falešnými doklady. Při výsleších vzala veškerou vinu na sebe, a zachránila tak řadu dalších odbojářů. I před soudem se chovala neohroženě. Třebaže perfektně ovládala němčinu, odmítla mluvit německy a v závěrečné řeči uvedla, že doufá v porážku zla a věří v obnovu Československé republiky. Jako první českou ženu ji nacisté odsoudili k trestu smrti, který byl vykonán gilotinou v berlínské věznici Plötzensee…

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá smutný ženský portrét doplněný opisem IRENA BERNÁŠKOVÁ 7. 2. 1904 PRAHA. Vodorovná linka v oblasti krku symbolizuje způsob, jakým byla odbojářka připravena o život. Na totéž upozorňuje nápis POPRAVENA GILOTINOU 26. 8. 1942 BERLÍN. Reverzní strana je pak věnována časopisu V boj. Reliéf je inspirován 50. číslem z roku 1940, jehož obálku s československým lvem, který drásá svastiku, nakreslil Vojtěch Preissig.

Dukát je zasazen do výpravného balení – knížky, která obsahuje pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že kompletní kolekci Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31343-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...